WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Czy dzieci potrzebują drobnoustrojów matki?

Kiedy dziecko przechodzi przez kanał rodny matki to jest kąpane w zupie z drodnoutrojów. Dzieci urodzone poprzez cesarskie cięcie nie przechodzą tego procesu. Naukowcy są podzieleni, czy jest on potrzebny do zmniejszenia ryzyka różnych chorób.

Naukowcy chcą przeprowadzić badania na ten temat. Zebrali oni 50 kobiet w ciąży, które urodzą poprzez cesarskie cięcie. Następnie ich dzieci zostaną wymazane drobnoustrojami. Badacze liczą, że wkrótce uda się im rozszerzyć badanie aż do 600 osób.

Czytaj też: Ta kobieta złapała zagrażającą życiu infekcję głowy po czyszczeniu uszu patyczkami

Podobne badania przeprowadzono w Szwecji, gdzie wymazano 100 dzieci urodzonych przez cesarskie cięcie. Zespół teraz monitoruje je do dwóch lat w celu badania stanu zdrowia. W szczególności interesuje ich astma czy zapalenie skóry.

Naukowcy twierdzą, że ich protokoły nie mogą spowodować infekcji u dzieci. Jednakże bydzi to wątpliwości – HUV czy paciorkowce grupy B mogą powodować problemy z oddychaniem. Badacze muszą być więc bardzo dokładnie w swoich badaniach, aby przypadkiem nie spowodować poważnej choroby u dziecka.

Czytaj też: Pod obrazem Leonarda da Vinci znajdowała się jego poprzednia wersja

Źródło: Nature