Reklama
aplikuj.pl

Egipt został podbity, ale czy na pewno militarnie?

archeologia

Tajemnicza dynastia prawdopodobnie nie najechała starożytnego Egiptu, choć przejęła nad nim kontrolę. Wygląda bowiem na to, że grupa etniczna znana jako Hyksosi przejęła władzę wewnątrz tego kraju.

Historycy przypuszczali, iż Hyksosi rządzili Egiptem od 1638 r. p.n.e. do 1530 r. p.n.e. Nowe badania, wykorzystujące analizy chemiczne zębów zebranych z miejscowych cmentarzy, sugerują jednak, że ta grupa etniczna rozwijała się w Egipcie przez całe pokolenia.

Według ptolmejeskiego kapłana o imieniu Manetho, Hyksosi zajęli się Egiptem po tym, jak ten rozpadł się około 1650 r. p.n.e. Informacje w tej sprawie zostały opisane na łamach PLOS One. Odszyfrowane do tej pory hieroglify dostarczyły historykom informacji na temat rzekomego zamachu przeprowadzonego przez Hyksosów, ale relacje dot. tej dynastii pozostały niepełne. Władcy egipscy często niszczyli bowiem zapisy lub szerzyli propagandę na temat swoich poprzedników.

Czytaj też: Dzięki archeologom możemy poznać losy ogromnego słonia sprzed 300 000 lat

Okazuje się, że na długo przed pojawieniem się Hyksosów jako dynastii rządzącej na terenie Egiptu, fale migracji sprowadziły tę grupę etniczną w rejon delty Nilu. Autorzy badań analizowali szkliwo pod kątem izotopów strontu, a następnie porównali ich proporcje z izotopami zachowanymi w innych szczątkach z tego regionu oraz wzdłuż Nilu. Stront odzwierciedla geologię danego regionu, a geochemia szkliwa zębów nabiera kształtów we wczesnym okresie życia.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News

Izotopy w większości zębów, należących do 36 osób należały do ludzi osiedlających się w Egipcie przed początkiem dynastii Hyskosów, co zaprzecza narracji, że Hyksosi podbili Egipt dzięki inwazji. Co ciekawe, szeroki wachlarz izotopów sugeruje, że imigranci nie pochodzili z jednego miejsca, lecz reprezentowali wiele różnych grup.