Reklama
aplikuj.pl

Dzięki archeologom możemy poznać losy ogromnego słonia sprzed 300 000 lat

Archeolodzy odkryli niemal kompletny szkielet ogromnego, obecnie wymarłego słonia, który zamieszkiwał naszą planetę około 300 000 lat temu i występował na terenie dzisiejszych Niemiec.

Przedstawiciel gatunku Palaeoloxodon antiquus znacząco różnił się od współcześnie żyjących słoni. Miał on. ok. 3,2 m wysokości i wagę rzędu siedmiu ton. Jego proste, długie kły, również wyróżniałyby go na tle słoni afrykańskich. Znalezione szczątki zawierały bowiem kły od długości 2,3 m. Dla porównania – obecnie żyjące gatunki zazwyczaj nie przekraczają pod tym względem dwóch metrów.

Co ciekawe, objęty badaniami osobnik prawdopodobnie zdechł ze starości, ale nasi przodkowoie chętnie go skonsumowali. Świadczą o tym ślady ugryzień widoczne na jego kościach. Poza tym, naukowcy znaleźli też fragmenty krzemieni oraz narzędzia wykonane z kości, które znajdowały się w pobliżu szczątków.

Czytaj też: Jak archeolodzy badają zmiany w technikach walk mieczem na przestrzeni lat?

Warto zauważyć, że osobniki, które znalazły słonia, najprawdopodobniej nie były Homo sapiens. Najwcześniejsze dowody świadczące o obecności człowieka rozumnego w Europie pochodzą sprzed około 45 000 lat, jak wynika z badań opublikowanych na łamach Nature Ecology and Evolution. Padlinożercy musieli więc należeć do gatunku H. heidelbergensis, wymarłego przodka ludzi, który żył od 700 000 do 200 000 lat temu.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News