WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Czy leki mogą odwrócić procesy starzenia się?

Praktycznie wszystkie badania pokazują, że nie można nic zrobić w kwestii normalnie pojmowanego wieku. Można za to próbować cofnąć nasz wiek biologiczny.

Nowe badanie wykazało, że pewien lek cofnął wiek biologiczny, który mierzony był poprzez zmiany w DNA. W badaniu wzięło udział dziewięciu zdrowych ochotników  w wieku od 51 do 65 lat. Przyjmowali oni koktajl złożony z hormonu wzrostu, leku na cukrzyce i suplementu hormonu. Każdy z uczestników sam podawał sobie dawkę leków kilka razy w tygodniu przez cały rok. Po tym naukowcy zbadali DNA każdej z osób. Okazało się, że uczestnicy badania stracili średnio 2,5 roku biologicznego.

Czytaj też: Ta proteza nogi zapewnia użytkownikom czucie

Innymi słowy, po przyjmowaniu leków wymłodnieli oni o 2,5 roku. Należy pamiętać, że minął wteyd rok więc zyskali oni 1,5 roku. U ochotników znaleziono też dowody na to, że ich tkanka grasicza zaczęła się regenerować i produkowała nowe populacje wyspecjalizowanych komórek odpornościowych. Także nerki zaczęły bardziej efektywnie filtrować toksyny z krwi. Naukowcy z pewnością będą pracowali nad rozszerzeniem swoich badań.

Czytaj też: Dlaczego ludzie przybierają na wadze wraz z wiekiem?

Źródło: Livescience