Reklama
aplikuj.pl

Czy milenialsi są lepsi w zakresie technologii od wcześniejszych pokoleń?

Czy pokolenie Y jest lepsze od wcześniejszych w zakresie technologii?
Czy pokolenie Y jest lepsze od wcześniejszych w zakresie technologii?

Milenialsi, czyli pokolenie Y jest zdecydowanie tym najbardziej ciekawym do badania, bo rozwój technologii sprawił, że każdy urodzony w latach 80. (w Polsce mowa raczej o późnych latach 90.) był nią po prostu otoczony. Nasuwa się więc pytanie, czy technologia zmieniła każdego? Czy odcisnęła raz na zawsze piętno na każdym? Czy predysponowała młodych do lepszej pracy w otoczeniu technologii?

Czytaj też: Jak duży udział w produkcji tlenu ma Amazonia?

Badacze z Florida Atlantic University w Charles E. Schmidt College of Science są jednymi z pierwszych, którzy badają to zjawisko u uczniów w wieku szkolnym. Badanie dostarcza jednych z pierwszych wyników na temat tego, czy wychowane w sieci pokolenie, które dorastało z szerokim dostępem do technologii, rozwija większą umiejętność posługiwania się nią, niż pokolenia przed nimi i czy to wzbogaciło ich zdolność do multitaskingu, czyli wykonywania wielu zadań jednocześnie z masą dystraktorów. Wiecie, mowa np. o pisaniu referatu przy jednoczesnym odpowiadaniu w social-mediach i wsłuchiwaniu się w podcasty/audiobooki w tle.

Na potrzeby badań naukowcy przeprowadzili symulację typowego środowiska pracy z przerwami co do dostępu do technologii, aby umożliwić sobie śledzenie wpływu na efektywność uczestników. Stu siedemdziesięciu siedmiu uczniów podzielono na trzy grupy: osoby, które robiły sobie przerwy w korzystaniu z technologii podczas pracy; tych, którzy wcale tego nie robili i grupę kontrolną. Badacze porównali dokładność i czas reakcji trzech grup przy wykonywaniu zadań, oceniając ich poziom lęku.

Eksperyment wykazał, że grupa, która przełączała się pomiędzy nowinkami technologicznymi nie cechowała się mniejszą wydajnością w porównaniu do pozostałych. Jednak ta grupa, która nie miała jej pod ręką, nie była już tak wydajna.

Byliśmy naprawdę zaskoczeni, gdy zauważyliśmy, że wydajność grupy nie uległa zakłóceniu. Wydaje się, że Pokolenie w Sieci rozwija się, zwracając uwagę i może to robić wydajniej, ponieważ technologia informacyjna jest tkana przez całe życie. Ponieważ młodsze pokolenia są tak przyzwyczajone do korzystania z wiadomości błyskawicznych, wyskakujące okienka, takie jak te, które wykorzystaliśmy w naszych badaniach, mogą wtopić się w tło i mogą nie wydawać się zaskakujące lub nieplanowane, a zatem mogą nie wywoływać niepokoju.

Jak to jednak z badaniami bywa, warto zadać sobie pytanie – dlaczego grupą kontrolną nie były starsze osoby?

Czytaj też: Grafenowy film powstrzymuje komary przed gryzieniem

Źródło: Medical Express