Czarnobyl, miejsce najbardziej śmiercionośnego wypadku związanego z energią jądrową, jest obecnie zaskakująco popularnym celem turystycznym. Ale śmiertelne promieniowanie wciąż wypełnia krajobraz wokół tego miejsca. Dlaczego więc można ja w ogóle odwiedzać?
Ukraińscy urzędnicy otworzyli teren turystom prawie dziesięć lat temu, deklarując, że wizyty są bezpieczne, choć wycieczki będą ściśle regulowane. Od tego czasu tysiące ludzi przybyły do strefy wykluczenia w Czarnobylu. Faktem jest, że promieniowanie w dużych dawkach może spowodować uszkodzenie tkanek i ostrą chorobę oraz zwiększyć ryzyko zachorowania na raka.
Jednak ludzie na całym świecie są codziennie „atakowanie” promieniowaniem, które jest naturalną częścią środowiska. Obejmuje to promieniowanie lądowe emitowane przez samą Ziemię, wewnętrzne generowane przez żywe organizmy oraz kosmiczne ze Słońca i gwiazd. Przeciętnie osoba w Stanach Zjednoczonych jest narażona na około 3 mSv promieniowania rocznie. Promieniowanie pochodzące z technologii obrazowania medycznego waha się od mniej niż 1 mSv do około 20 mSv.
Czytaj też: Turystyka w Czarnobylu przeżywa rozkwit przez serial
Dawki promieniowania od 50 do 200 mSv mogą prowadzić do uszkodzenia chromosomów, podczas gdy dawki od 200 do 1000 mSv mogą powodować przejściowy spadek liczby białych krwinek. Poważna choroba popromienna wystąpi przy około 2000 mSv, a śmierć następuje w ciągu kilku dni od narażenia na 10 000 mSv. Wkrótce po katastrofie nuklearnej w Czarnobylu dziesiątki robotników oczyszczających okolicę zostały narażone na promieniowanie rzędu 8 000 do 16 000 mSv.
Ruiny reaktora w Czarnobylu, znajdujące się obecnie pod metalową powłoką, są nadal wysoce radioaktywne i prawdopodobnie pozostaną takimi przez 20 000 lat. Jednak strefy w Czarnobylu, które są obecnie dostępne dla turystów, mogły zostać mniej napromieniowane, nawet mimo bliskości reaktora. Oczywiście istnieją spore obostrzenia, a turyści są ograniczeni do wybranych obszarów i nie wolno im wędrować samodzielnie,
Około 60 000 turystów odwiedziło Czarnobyl w 2018 roku, a po emisji serialu od HBO, miejsce to zaliczyło wzrost pod względem odwiedzin o ok. 30 procent.
[Źródło: livescience.com]
Czytaj też: Ktoś chętny na oryginalny grafitowy blok do reaktora jądrowego z Czarnobyla?