Reklama
aplikuj.pl

Czy naukowcy będą mogli usuwać złe wspomnienia?

PTSD, leczenie PTSD, złe wspomnienia, manipulacja wspomnieniami, usuwanie wspomnień

Traumatyczne wydarzenia mogą wpływać na całe życie danej osoby. Negatywne natrętne myśli dotyczące tego, co kiedyś się wydarzyło, mogą prowadzić do bardzo złych skutków. Właśnie dlatego naukowcy pracują nad możliwością usunięcia wspomnień, które mogą źle wpływać nad nasze życie.

Narażenie na traumę prowadzi do licznych problemów psychicznych czy emocjonalnych. Jedną z bardziej znanych chorób jest PTSD (zespół stresu pourazowego) czy zaburzenia lękowe – np. fobie. Leczenie tych chorób obejmuje terapię poznawczo-behawioralną czy inne rodzaje psychoterapii oraz konkretne leki.

W nowo opublikowanym artykule naukowcy piszą, że wpływanie na wspomnienia może przyczynić się do leczenia chorób. Ogólnie panuje przekonanie, że ustalone wspomnienia są stałe i nie można ich łatwo zmodyfikować. Badacze pokazują jednak, że taka możliwość istnieje.

Czytaj też: Komputer DNA pokazuje, że możliwe jest powstanie programowalnych maszyn chemicznych

Naukowcy sprawdzili swoją teorię poprzez eksperymenty polegające na podaniu propofolu znieczulającego. W badaniach wzięło udział 50 osób, którym naukowcy zaszczepili niechciane wspomnienia. Stało się to poprzez pokazywanie slajdów z negatywnymi emocjami.

Aby je reaktywować badacze zbadali uczestników po tygodniu i pokazali im pierwszy slajd z jednej z dwóch prezentacji oraz zadawali ukierunkowane pytania. Gdy uczestnicy zaczynali przywoływać niechciane wspomnienia to naukowcy uspokajali je propofolem.

Po 24 godzinach uczestnicy musieli wykonać test oceniający przywoływanie historii w każdej z prezentacji. Okazało się, że po tym czasie propofol skutecznie zakłócał rekonsolidację złej pamięci. Istnieje więc możliwość wpływania na pamięć i naukowcy chcą podążać tą ścieżką w celu leczenia PTSD.

Czytaj też: Bezdech senny związany jest z Alzheimerem

Źródło: Medicalnewstoday