Badacze przeanalizowali dane zebrane od 276 pacjentów przebywających w szpitalu w chińskiej prowincji Hubei. Na tej podstawie stwierdzili, że około 6% z nich nosi okulary przez ponad 8 godzin dziennie. To znacznie mniej, niż szacowany przez lokalne władze współczynnik, który wynosi 31,5%.
Ustalenia w tej sprawie pojawiły się na łamach JAMA Ophthalmology i sugerują, że okulary mogą stanowić stosunkowo skuteczne zabezpieczenie przed patogenami takimi jak SARS-CoV-2. Dr Lisa Maragakis z Johns Hopkins University School of Medicine przestrzega jednak przed ferowaniem wyroków i korzystaniem z okularów jako panaceum na koronawirusa.
Przytoczone badanie ma bowiem szereg ograniczeń, m.in. za sprawą niezbyt licznej próbki i ograniczeniem się do tylko jednego szpitala. Poza tym, obserwacje wykazały jedynie związek i nie można na ich podstawie mówić o ciągu przyczynowo-skutkowym między noszeniem okularów a niższą zachorowalnością na COVID-19.
Czytaj też: Koronawirus może infekować komórki mózgowe. Co to dla nas oznacza?
Jednocześnie tego typu wnioski nie powinny dziwić. Pracownicy służby zdrowia często stosują nie tylko materiały zabezpieczające usta i nos, ale również oczy. Poza tym, na początkowych etapach pandemii pojawiały się doniesienia, jakoby SARS-CoV-2 moógł wnikać do ludzkiego organizmu również za sprawą gałek ocznych. Okulary prawdopodobnie nie tylko osłaniają te organy, lecz zmniejszają częstotliwość ich dotykania i przecierania.
Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News