Z roku na rok coraz więcej firm inwestuje w chmury obliczeniowe. Według specjalistów w perspektywie kilkunastu lat wszystkie przedsiębiorstwa, które będą chciały w efektywny sposób zyskiwać klientów i zwiększać przewagę nad konkurentami, będą musiały inwestować w cloud computing. W poniższym artykule dokładnie wyjaśniamy, czy opłaca się inwestować w chmury obliczeniowe.
Chmura obliczeniowa – definicja pojęcia
Chmura obliczeniowa (ang. cloud computing) to określenie dla innowacyjnej usługi, która polega na zdalnym udostępnieniu mocy obliczeniowej urządzeń IT. Oferowaniem takich usług zajmują się podmioty zewnętrzne. Chmury obliczeniowe wyróżniają się tym, że są dostępne na żądanie w dowolnym momencie. Mogą być także skalowalne w zależności od tego, jakie są aktualne potrzeby danej firmy.
Z roku na rok coraz więcej firm zarówno w Polsce jak i na świecie decyduje się na inwestycję w cloud computing. Oferowanie usług w chmurze niesie za sobą wiele korzyści. Chodzi przede wszystkim o to, że chmura może z powodzeniem zastąpić własne centrum danych. Kupno chmury obliczeniowej powoduje, że firma nie musi inwestować we własną infrastrukturę IT, a korzysta ze starannie przygotowanego systemu przez dostawcę chmury.
Podmioty, które podejmują decyzję o skorzystaniu z chmury obliczeniowej, zyskują dostęp do wszystkich danych i informacji w jednym miejscu. Profesjonalni usługodawcy cloud computing zapewniają także całodobowe wsparcie merytoryczne i techniczne. Dodatkowo, pracownicy firmy nie muszą instalować oprogramowania na własnych komputerach ani go aktualizować. Aby korzystać z chmury, wystarczy dysponować tradycyjnym sprzętem wyposażonym w odpowiednie połączenie internetowe. Chmura informatyczna wyróżnia się też tym, że pozwala na zredukowanie kosztów, wykonywanie pracy w sposób zdalny oraz prowadzi do wzrostu wydajności pracy.
Warto zaznaczyć, że rozmaite parametry chmury, m.in. ilość pamięci RAM czy moc procesorów, można w dowolny sposób modyfikować w zależności od tego, jakie zapotrzebowanie ma firma w danym czasie. Ograniczenie dotyczy jedynie wielkości puli, za którą płaci się u usługodawcy, który zajmuje się utrzymywaniem naszej chmury. Jedną z profesjonalnych firm o uznanej pozycji na rynku, która oferuje usługi w zakresie cloud native jest Mindbox.
Jak działa chmura obliczeniowa w praktyce?
Nowoczesne przedsiębiorstwa wykorzystują chmury obliczeniowe do przechowywania danych i aplikacji służących do wykorzystywania tychże danych. Mowa tutaj przede wszystkim o oprogramowaniu takim jak ERP, RPA czy CRM. Wszystkie dane gromadzone są przez firmę w ramach chmury obliczeniowej, są odpowiednio zabezpieczone.
Chmury obliczeniowe oferowane przez renomowanych usługodawców wyróżniają się także tym, iż oferują automatyczny zapis kopii zapasowej w bezpiecznych lokalizacjach. Dzięki temu, gdyby doszło do awarii serwerów, możliwe jest później odzyskanie całości bądź większości zapisanych wcześniej informacji.
Aby móc korzystać z usług w ramach chmury obliczeniowej wystarczy zwyczajny komputer bądź laptop z dostępem do internetu. Korzystając z przeglądarki bądź odpowiedniej aplikacji pracownik firmy może korzystać z zasobów przedsiębiorstwa.
Czym jest Cloud Native DevOps i w jaki sposób różni się od cloud native?
Cloud Native DevOps to określenie dla nowoczesnego, kompleksowego sposobu wdrażania i wytwarzania oprogramowania z wykorzystaniem zasobów IT w środowisku wybranej chmury – hybrydowej, publicznej bądź prywatnej, z wykorzystaniem kontenerów i mikrosuług, zaś wszystko jest deklarowane w kodzie.
DevOps jest metodologią, zaś cloud native uznawane jest za receptę na zaprojektowanie sprawdzonego i dynamicznego kodu z wykorzystaniem skalowalnej i niezawodnej infrastruktury, która realizuje zadania oraz wytyczne DevOps.
Słowo od sponsora mindboxgroup.com