Mała francuska wioska Plougastel-Daoulas oferuje 2000 euro pierwszej osobie, która potrafi rozszyfrować kod znaleziony w miejskiej wersji kamienia z Rosetty. Lokalni urzędnicy twierdzą, że skała wielkości człowieka została prawdopodobnie zapisana w XVIII wieku. 

Jak widać na poniższym zdjęciu, napis obejmuje jedną stronę skały i jest napisany wielkimi literami, z dwoma datami (1786 i 1787) oraz kilkoma rysunkami. Te lata prawdopodobnie wiążą się z okresem, kiedy działa artyleryjskie chroniły pobliski fort Corbeau.

Czytaj też: Skamieniałe zęby małpy rozwiązują pewną zagadkę

Do tej pory mieszkańcy nie wymyślili wielu sensownych propozycji.. Napis na skale może brzmieć następująco: „ROC AR B… DRE AR GRIO JEST EVELOH AR VIRIONES BAOAVEL … RI OBBIIE: BRISBVILAR … FROIK … AL”. Podczas gdy wioska poszukuje przede wszystkim językoznawców i historyków biorących udział w konkursie, każdy początkujący Robert Langdon może zgłosić swoje przypuszczenia do 30 listopada. Następnie jury wybierze zwycięzcę – a przynajmniej najbardziej prawdopodobne tłumaczenie – i miejmy nadzieję, że tajemnica zostanie rozwiązana na zawsze.

Nie wiadomo, czy zapis tak naprawdę przekaże jakiekolwiek ważne informacje. Być może jest to zwykły akt wandalizmu, jednak istnieje duża szansa, że mamy do czynienia z zaszyfrowaną, wartościową wiadomością.

[Źródło: poopularmechanics.com]

Czytaj też: Niezwykle stary meteoryt stanowi zagadkę

Spodobał Ci się ten artykuł? Podaj dalej!