Reklama
aplikuj.pl

Skamieniałe zęby małpy rozwiązują pewną zagadkę

zęby małpy, skamieniałem zęby małpy, afryka małpy, odkrycie zębów małpy

Skamieniałe zęby pewnej małpy zostały odkryte na terenie północno-zachodniej Kenii. Pomagają one wypełnić pustkę w ewolucji zwierząt, która wynosiła aż 6 milionów lat.

Zęby mają wiek 22 milionów lat. Należą one do nowego gatunku Alophia metios. Wypełnia on pustkę pomiędzy gatunkiem sprzed 19 milionów lat znalezionym w Ugandzie a sprzed 25 milionów lat odkrytym w Tanzanii. Odkrycie pokazuje też, jak dieta mogła wpływać na ewolucję zwierząt.

zęby małpy, skamieniałem zęby małpy, afryka małpy, odkrycie zębów małpy

Ogólnie rzecz biorąc przedział wiekowy 19-25 milionów lat jest reprezentowany przez niewielką liczbę afrykańskich skamielin. Dlatego też naukowcy cieszą się z każdego odkrycia.

Czytaj też: Na terenie Australii odkryto dinozaura wielkości kangura

Nowo odkryte zęby należą do dosyć prymitywnej małpy. Nie posiadała ona pary grzebieni zębów trzonowych (lophs) stąd nazwa gatunku – bez lophs. Zęby są na tyle prymitywne, że gdy po raz pierwszy naukowcy je zobaczyli to stwierdzili, że nie należały one do małpy tylko do świni. Jednakże zdanie na ten temat zmieniły inne cechy dentystyczne.

zęby małpy, skamieniałem zęby małpy, afryka małpy, odkrycie zębów małpy

Taka konstrukcja zębów pozwalała małpom przetrwać w trudnych warunkach. mogły one spożywać szeroką gamę produktów roślinnych i zwierzęcych spotykanych w Afryce i Azji. Bardziej klasyczne zęby nie umożliwiałyby im przetrwania.

Czytaj też: Archeolodzy natrafili na VII-wieczny klasztor szkockiej księżniczki

Źródło: Phys