Czy tegoroczne pożary Amazonii są większe niż zazwyczaj?

Prezydent Brazylii Jair Bolsonaro uważa, że stwierdzenia, iż Amazonia jest pochłonięta pożarami nie są prawdziwe. Południowoamerykański przywódca twierdzi tak nawet pomimo statystyk opublikowanych przez jego własny rząd.

Wspomniane dane jasno wskazują na istnienie problemu. Ale czy faktycznie jego tegoroczna skala jest większa niż zazwyczaj? Prof. Marcia Castro uważa, że – biorąc pod uwagę średnią liczbę pożarów w lipcu w latach 2010-2019 – ich liczba w lipcu 2020 r. stanowiła wzrost o 55,6% w stosunku do średniej.

Negatywny trend miał również miejsce w czerwcu (wzrost o 19,6% w porównaniu z czerwcem ubiegłego roku i o 36,1% w porównaniu ze średnią za czerwiec w latach 2010-19). To szczególnie zatrważające, gdy weźmiemy pod uwagę, że szczyt sezonu pożarowego jest często obserwowany w okresie od sierpnia do września.

W pierwszych siedmiu miesiącach 2020 r. spłonęło ponad 13 000 km kwadratowych brazylijskiej Amazonii, jak wynika z analizy danych satelitarnych. Brazylijski klimatolog Carlos Nobre twierdzi, że w tym roku do pożarów lasów przyczyniły się dwie główne kwestie. Pierwsza wiąże się z faktem, iż tegoroczna pora sucha jest znacznie mniej wilgotna niż zwykle.
Drugiej przyczyny można się doszukać w zwiększonym wyrębie tamtejszych lasów. Jest on związany m.in. z zapewnianiem przestrzeni dla terenów rolniczych i górniczych.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News