Reklama
aplikuj.pl

Czy Pyrkon 2020 zostanie odwołany z powodu koronawirusa? [AKTUALIZACJA]

Pyrkon, Pyrkon 2020, Pyrkon koronawirus, Międzynarodowe Targi Poznańskie, Poznań koronawirus, zakaz imprez masowych

Festiwal Fantastyki Pyrkon w Poznaniu jest jedną z największych imprez związanych z popkulturą w naszym kraju. Przedsprzedaż biletów trwa od miesięcy, uczestnicy rezerwują pokoje w hotelach i bilety na przejazdy. Jednak z powodu koronawirusa premier Morawiecki wydał zakaz organizacji imprez powyżej 1000 osób. Czy Pyrkon 2020 zostanie odwołany?

Jako bywalczyni Pyrkonu od początku monitoruję doniesienia na temat koronawirusa i zalecenia dotyczące imprez masowych. Za granicą od dłuższego czasu odwoływane są różne wydarzenia, a w krajach o większej liczbie zarażeń również zamykane są kina, teatry i podobne miejsca, w których zbiera się większa liczba ludzi. IEM w Katowicach zamknięto dla widzów jeszcze przed pojawieniem się pierwszego przypadku zachorowania w Polsce. We Wrocławiu już kilka dni temu wprowadzono zakaz wszelkich zgromadzeń i wydarzeń, na których będzie więcej niż 200 uczestników.

Dziś premier Morawiecki podjął decyzję o zakazie imprez masowych w całym kraju.

Koronawirus i epidemia, która się rozszerza to realne i globalne zagrożenie. Światowa Organizacja Zdrowia proponuje podjęcie radykalnych działań ograniczających możliwość rozprzestrzeniania się koronawirusa, dlatego – my też, w poczuciu odpowiedzialności – chcemy raczej zapobiegać niż leczyć. Obserwując wszystko wokół, czytając zalecenia WHO a także w dyskusjach z wieloma naszymi partnerami: prezydentami, premierami innych państw podejmujemy decyzję, które mają na celu zapobieganie rozprzestrzeniania się koronawirusa. Ograniczanie jego skutków społecznych, przede wszystkim dla zdrowia publicznego i tak właśnie dzisiaj, na naszym porannym spotkaniu rządowego zespołu zarządzania kryzysowego podjęliśmy decyzję o odwołaniu imprez masowych – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania z mediami.

Zakaz dotyczy wszelkich imprez sportowych i artystycznych, na których jest więcej niż 100 uczestników, a w halach ich liczba nie może przekraczać 500 osób.

Co z Festiwalem Fantastyki Pyrkon 2020?

1 marca Organizatorzy Pyrkonu wydali oświadczenie, w którym zapewniają, że są w stałym kontakcie z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną i władzami miasta. W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo uczestników umieszczono podajniki z płynem dezynfekującym, instrukcje mycia rąk, a także poinformowano, że balustrady i klamki będą kilka razy dziennie dezynfekowane. W aktualizacji z 5 marca możemy przeczytać, że pomimo pierwszego przypadku zachorowania na Koronawirusa w Polsce, Organizatorzy nie mają na razie zamiaru odwoływać imprezy.

Screen ze strony pyrkon.pl – 10.03.2020, 12:20

Na stronie wydarzenia na Facebooku możemy przeczytać zapewnienia, że Organizatorzy mają plan awaryjny i pracują nad różnymi rozwiązaniami, jednak nadal nie ma żadnych konkretów. Postanowiłam więc napisać bezpośrednio do Organizatorów z prośbą o ustosunkowanie się do wydanego przez premiera zakazu. Zapytałam również o bilety, które wielu uczestników już kupiło. Na stronie internetowej Pyrkonu, a także na fanpage’u możemy przeczytać wiele komentarzy z pytaniem o ewentualny zwrot. Na razie w odpowiedziach można przeczytać informacje o tym, że zwroty za bilety się należą, a w razie przełożenia na późniejszy termin zakupione już wejściówki będą ważne.

Nie wiadomo jednak jak będzie wyglądać sytuacja z uzyskaniem zwrotu, gdy Pyrkon nie zostanie odwołany, ale uczestnicy w trosce o swoje zdrowie będą woleli zostać w domu.

Pyrkon 2020 odbędzie się w dniach 08-10.05.2020

Zwlekanie z odwołaniem imprezy nie jest zbyt dobre dla portfeli uczestników. Wielu zarezerwowało już hotele i nie wiadomo, jak będzie wyglądała możliwość rezygnacji w przypadku wcześniejszego opłacenia. Prawdopodobnie zwrot poniesionych kosztów będzie zależał tylko od dobrej woli właścicieli obiektów, podobnie jak było w przypadku odwoływania wycieczki do Włoch opisywanego tutaj. Ci, którzy płatność mają jeszcze przed sobą mają nałożony termin, do którego mogą odwołać rezerwację. Na początku kwietnia ruszy sprzedaż biletów na pociągi Intercity i pospieszne, a wielu z nas czeka właśnie na ten termin. Wielu też już kupiło przejazdy u różnych przewoźników, a im bliżej Pyrkonu, tym więcej uczestnicy wydają pieniędzy na dojazdy i ewentualne zakwaterowanie.

[AKTUALIZACJA]

Na stronie Pyrkonu pojawiło się najnowsze oświadczenie w sprawie Festiwalu. Organizatorzy zdecydowali się nie odwoływać wydarzenia.

W oświadczeniu możemy przeczytać:

Nie odwołujemy Pyrkonu 2020. Na tę chwilę odbędzie się on planowo w dniach 8-10 maja. Jesteśmy świadomi rekomendacji Rządu Rzeczypospolitej Polskiej o odwoływaniu imprez masowych. Nie chcemy podjąć pochopnej decyzji, sytuacja rozwija się dynamicznie, a do Pyrkonu pozostało sporo czasu. Nasza ekipa organizatorska pracuje bez zmian, ale cały czas monitorujemy sytuację wokół nas. Pracujemy również z naszym zabezpieczeniem medycznym, aby zapewnić Wam maksimum bezpieczeństwa i komfortu podczas pobytu na Festiwalu.

Zarówno dla Was, jak i dla nas logistyka takiego przedsięwzięcia nie jest łatwa. Dlatego też najpóźniej 2 kwietnia poinformujemy Was o naszej decyzji związanej z przenosinami (lub nie) imprezy na inny termin. Pozwoli Wam to na przeorganizowanie swoich planów wyjazdowych. Przesuwamy w związku z tym zmianę progu cenowego biletów z 6.04 na 13.04.

Jeśli dojdzie do przeniesienia daty Pyrkonu wszystkie zakupione bilety pozostaną ważne w nowym terminie. Jeśli jednak nowa data nie będzie Wam odpowiadała, będziecie mogli dokonać zwrotu biletów i na pewno odzyskacie swoje pieniądze. Z kolei wystawcy otrzymają zwrot opłat za stoiska, jeśli nie będą mogli wystawić się w nowym terminie.