Wielu doszukuje się w dzisiejszych czasach deprawującego wręcz wpływu technologii na młodych, a dokładniej mówiąc tych urodzonych już w XXI wieku, którzy to wychowywali się i nadal wychowują się w otoczeniu gadżetów, o których nikt nie myślał przed trzema dekadami. Czy jednak technologia słusznie powinna być obarczana? Według nowego badania opublikowana w czasopiśmie Clinical Psychological Science nie od końca.
Czytaj też: Dlaczego leki działające dobrze u myszy zawodzą w przypadku ludzi?
Wspomniane badanie sugeruje, że czas spędzany przez młodzież z telefonem w dłoni nie jest dla nich aż taki zły. Do takiego wniosku doszła grupa czterech badaczy (Candice Odgers, Michaline Jensen, Madeleine George i Michael Russel) ze świetnych uniwersytetów, którzy wzięli pod lupę nastolatków, a dokładniej mówiąc ich czas spędzony w otoczeniu technologii cyfrowej. Mowa głównie o smartfonach, komputerach i sieci w ujęciu ogólnym.
W teście sprawdzono, jak ten czas będzie wpływać na wyniki w zakresie zdrowia mentalnego i po podsumowaniu wszystkiego wykazano, że nie ma wystarczających dowodów na powiązanie między korzystaniem z technologii cyfrowej, a zdrowiem psychicznym nastolatków. Jeden z badaczy skomentował:
Być może nadszedł czas, aby dorośli przestali się kłócić o to, czy smartfony i media społecznościowe są dobre, czy złe dla zdrowia psychicznego nastolatków i zaczęli wymyślać sposoby jak najlepszego wsparcia ich w życiu offline i online.
Drugi dodał do tego, że:
Wbrew powszechnemu przekonaniu, że smartfony i media społecznościowe szkodzą zdrowiu psychicznemu nastolatków, nie widzimy większego poparcia dla pomysłu, że czas spędzany na telefonach i Internecie wiąże się ze zwiększonym ryzykiem problemów ze zdrowiem psychicznym.
Warto wspomnieć, że w badaniu wzięło udział ponad 2000 nastolatków różnej płci, rasy i statusu ze szkół publicznych w Karolinie Północnej między 10, a 15 rokiem życia, wśród których prawie 400 intensywnie śledzono codziennie przed dwa tygodnie. Badacze zbierali od nastolatków raporty o objawach zdrowia psychicznego trzy razy dziennie, a także codziennie raportowali korzystanie z technologii.
Następnie przepytywano ich, czy zależnie od spędzonego ze smartfonem w ręku czasu czuli się lepiej lub gorzej. Ankieta sugerowała, że wykorzystanie technologii cyfrowej nie było związane z gorszym zdrowiem psychicznym i wykazała nawet większe poczucie szczęścia u tych, którzy częściej pisali SMSy.
Czytaj też: Neandertalczycy mogli nie być tak inteligentni, jak sądzono
Źródło: Medical Express