WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ

Czy warto kupić PlayStation VR w 2020 roku?

Czy warto kupić PlayStation VR w 2020 roku?

Zastanawiacie się nad zakupem PSVR w tym roku? A może jest już 2021 i dalej o tym myślicie? No to zapraszamy do lektury, bo już teraz jest wszystko jasne.

Jeśli lubicie nowinki technologiczne to zapewne albo już macie gogle wirtualnej rzeczywistości albo jeszcze zastanawiacie się czy je kupić. PlayStation VR to jednak na tyle specyficzny sprzęt, że postanowiłem pomóc Wam odpowiedzi na pytanie dotyczace tego czy warto kupić gogle VR od Sony w 2020 roku? Bo ogólnie rzecz biorąc – warto. Ale czy w tym roku?

Zanim jednak przejdziemy dalej – mała ciekawostka. Gogle wirtualnej rzeczywistości nie są wcale taką nowinką. Oczywiście, znów o nich mówi się więcej za sprawą Oculus Rift, HTC Vive oraz PlayStation VR, ale okazuje się, że takowe rozwiązania pojawiały się już dużo wcześniej. I nie mówię tutaj nawet o jednej z największych porażek Nintendo czyli Virtual Boy’u z 1995 roku. W 1962 roku pojawiła sie… Sensorama. Urządzenie to, choć wielkie, dziś można uznać za jednego z prekursorów dzisiejszych sprzętów VR.

Sensorama

Czytaj też: Szczegóły DualSense, które przegapiliście. Co kryje pad do PS5?

Czy zatem warto? Tutaj kwestia zależy od jednego czynnika. Jeśli posiadacie już jakikolwiek sprzęt VR, który można podłączyć do PC i za jego pomocą przeszliście już kilka gier na komputerze to – nie warto. PlayStation 4 w porównaniu do słabych komputerów PC i tak wypada blado w kwestii VR i będzie to dla Was raczej krok w wstecz. Sony oczywiście kusi tytułami dostępnymi ekskluzywnie tylko na ich konsoli jak np. tryb VR w Resident Evil 7, misje VR w Ace Combat 7, Astro-Bot: Rescue Mission czy Blood & Truth. Ale… wystarczy, że poczekacie. Na co? O tym za chwilę.

Czytaj też: PlayStation 5 w kształcie wieży. Jakie są na to szanse?

A, no i mówiąc o sprzętach VR do PC mam na myśli porządne rzeczy jak Oculus Rift/Quest, HTC Vive/Cosmos (chociaż osobiście nie polecam), Valve Index, PIMAX czy inne sprzęty wpsierające Windows Mixed Reality. Jeśli Wasze doświadczenia VR ograniczają się do Google Cardboard, Gear VR czy Oculus GO to wiedźcie, że nie widzieliście prawdziwego VR i nawet PlayStation VR bije te sprzęty na głowę.

Co jeśli nie macie jeszcze żadnego sprzętu VR, a bardzo chcecie sprawdzić tę technologię? Jeśli macie PlayStation 4 – możecie kupić PlayStation VR nawet teraz. Ale uważam, że powinniście zrobić to szybko, a co najwazniejsze, tanio. 600-700 złotych za gogle to jedyna ceną jaką bym dzisiaj był gotowy zapłacić za PSVR. Cena gogli wraz z pakietem kilku gier często spada do takiej wartości więc po prostu wtedy bym zdecydował się na zakup. Czemu jednak powinniśmy śpieszyć się z zakupem i zamówić sprzęt przy pierwszej lepszej okazji? Aby nie mieć poczucia, że kupiliśmy coś co zaraz zostanie wymienione na nowszy model.

Przecieki wskazują na to, że PlayStation VR 2.0 zadebiutuje w 2021 roku (bo to, że powstanie jest akurat oficjalnie potwierdzone). Co prawda, mamy też oficjalne potwierdzenie tego, że aktualny PlayStation VR zadziała z PlayStation 5, ale już chyba lepiej jest się zacząć bawić z nowocześniejszymi goglami, prawda? Szczególnie, że musimy pamiętać o jeszcze jednej dopłacie do VR, jeśli nie bawiliśmy się grami ruchowymi na PlayStation 3. PlayStation VR wymaga bowiem kontrolerów Move. Pamiętam, że przed premierą PlayStation VR Move’y leżały w marketowych koszykach za jakieś 50 złotych, a następnie cena została podniesiona do 300 złotych. W chwili gdy piszę ten wpis – Move są niedostępne, a na Allegro kosztują… 600 złotych. Nie kupujcie kontrolerów w takiej cenie.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News