Reklama
aplikuj.pl

Czy wokół komety mogą tworzyć się zorze? Pojawiły się przełomowe obserwacje

kometa

Wokół komety 67P/Czuriumow–Gierasimienko krążyły naładowane cząstki niesione przez wiatr słoneczny, które utworzyły wokół tego obiektu efektowną zorzę. To pierwszy raz, kiedy udało się zaobserwować takie zjawisko w przypadku komet.

Zorza powstaje, gdy naładowane cząstki emitowane przez Słońce przemieszczają się wzdłuż linii pola magnetycznego Ziemi na biegunach północnym i południowym. Tam zderzają się z atomami w atmosferze, tworząc kolorowy pokaz świateł.

W przypadku 67P/Czuriumow–Gierasimienko cząsteczki nie były widoczne gołym okiem, dlatego badacze użyli do ich uwiecznienia instrumentów FUV oraz IES. Wcześniej udało się zaobserwować zorze na innych planetach, księżycach a nawet wokół gwiazdy. Komety musiały jednak „czekać” na swoją kolej aż do teraz.

Czytaj też: Zobaczcie kometę NEOWISE na niesamowitym wideo w 4K

W 2014 roku Rosetta stała się pierwszą misją kosmiczną, w ramach której na powierzchni komety umieszczono lądownik. Dokonał tego pojazd Philae zarządzany przez naukowców z Europejskiej Agencji Kosmicznej. Misja zakończyła się w grudniu 2015 roku.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News