WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Czym były tajemnicze ptaki rysowane przez przodków Indian?

Słynne rysunki z Nazca od dawna okryte są tajemnicą. Ogromne geoglify można liczyć w tysiącach i przedstawiają one dosłownie wszystko, od zwierząt i roślin po mityczne bestie i wzory geometryczne. Naukowcy odkryli niedawno, że niektóre rysunki z Peru przedstawiają ptaki, które tam nie występują. 

Wśród 16 masywnych podobizn ptaków na pustyni Nazca w południowym Peru znajduje się m.in. drozdek samotny (gatunek leśny) i pelikan (mieszkaniec przybrzeżny). Nikt nie wie, dlaczego owe rysunki powstały i jest jeszcze zbyt wcześnie, by powiedzieć, dlaczego ludzie, którzy je wyrzeźbili, skupiali się na ptakach, które w ogóle nie występują w tamtym regionie.

Czytaj też: Analiza DNA średniowiecznych szkieletów dostarczyła niespodziewanych informacji

Ludzie zaczęli tworzyć te linie – zarówno rzeźbiąc w pustyni, jak i używając stosów kamieni – około 200 r. p.n.e. Archeolodzy podejrzewają, że rysunki miały cel religijny, być może kreacje służyły jako labirynty, którymi chodzili pielgrzymi lub kapłani. Naukowcy zbadali cechy anatomiczne każdej z 16 rycin ptaków, nadając im cechy kategoryzujące, takie jak kształt dzioba i ogona oraz długość ogona i stóp. Byli w stanie zidentyfikować co najmniej trzy ptaki. Jeden z osobników, wcześniej określany jako koliber, wydaje się być drozdkiem samotnym, podgrupą kolibrów znalezionych w tropikach i obszarach podzwrotnikowych.

[Źródło: livescience.com; grafika:  Masaki Eda]

Czytaj też: Jak wyglądała średniowieczna dieta na terenie Anglii?