Czym jest tajemnicza substancja po drugiej stronie Księżyca, którą udało się uchwycić chińskiemu łazikowi Yutu-2 z misji Chang’e 4?
Chiński program badań księżycowych opublikował zdjęcie swojego dziwnego znaleziska, które pokazuje więcej szczegółów na temat tego, czym może być ta „dziwna żelowa substancja”. Poniższe zdjęcie zostało udostępnione przez chińską stronę kosmiczną Our Space:
Jak jednak widzicie, nie ma wiele do zobaczenia na tym zdjęciu. Dlatego też naukowiec z NASA, Dan Moriarty z Goddard Space Flight Center w Maryland poprawił nieco obraz, zwiększając kontrast i nasycając kolory, aby wyraźniej pokazać substancję:
Z tego punktu widzenia eksperci są przekonani, że mogą zidentyfikować substancję. Pierwotnie uważano, że jest to szkło, które zostało osadzone na Księżycu przez meteoryt i które stopiło się, tworząc kształty podobne do żelu. Teraz, patrząc szczegółowo na obraz, widać, że fragmenty substancji są średniej wielkości, z których żaden nie wydaje się bardzo duży ani bardzo mały, i że są bardziej zaokrąglone niż kątowe z dyskretnymi krawędziami. Nie są też pokryte kurzem ani ziemią.
Może to być zarówno szklisty rodzaj skały brekcji, jak i skała gabro-bazaltowa. Fakt, że materiał znajduje się w kraterze, potwierdza również ideę, że został on pozostawiony przez meteoryt, który uderzył w księżyc.