Reklama
aplikuj.pl

Dalszy wzrost emisji CO2 doprowadzi do zniknięcia tych chmur i poważnych zmian klimatu

Jeśli ludzkość wprowadzi do atmosfery znacznie większą niż obecnie ilość dwutlenku węgla, jeden z najważniejszych typów chmur na Ziemi może zniknąć. A jeśli przestaną pojawiać się stratocumulusy temperatura Ziemi może gwałtownie i radykalnie wzrosnąć, do wysokości nie przewidzianej w obecnych modelach klimatycznych. 

Jak wyjaśnia Natalie Wolchover, chmury od dawna są jedną wielką niewiadomą jeśli chodzi o modele klimatyczne. Chmury są skomplikowane, małe i szybko ewoluują. Modele komputerowe, które łatwo wychwytują złożoność i szczegółowość większości systemów klimatycznych, nie są wystarczająco wydajne, aby przewidzieć ogólnoświatowe zmiany w zachowaniach chmur.

Czytaj też: Kolonizacja Ameryki doprowadziła do ochłodzenia klimatu

Stratocumulusy są ważną częścią klimatu. Te charakterystyczne, białe „dywany”, które można zobaczyć np. lecąc samolotem. Naukowcy podejrzewają, że skoki temperatury w przeszłości mogły być spowodowane zmianami związanymi z tymi chmurami. Naukowcy stworzyli model, dzięki któremu odkryli, że jeśli poziom dwutlenku węgla osiąga około 1200 części na milion w atmosferze, stratocumulusy rozpadają się. To bardzo wysokie stężenie dwutlenku węgla. Obecnie wynosi ono 410 ppm i jest znacznie wyższe niż 280 ppm, występujące przed rewolucją przemysłową.

Jeśli obecne tendencja się utrzyma, stężenie na poziomie 1200 ppm może okazać się rzeczywistością już za 100-150 lat. W takiej sytuacji klimat mógłby się znacząco ocieplić, a średnie temperatury wzrosnąć nawet o 8 stopni Celsjusza. To ogromna zmiana, która wykracza poza prognozy dotyczące globalnego topnienia lodu i katastrofalnego wzrostu poziomu morza. Ostatnim razem, gdy nasza planeta była taka ciepła, krokodyle pływały po Arktyce, a region wokół równika był w zasadzie pozbawiony życia.

Kiedy znikną chmury stratocumulusy, najprawdopodobniej nie pojawią się ponownie, dopóki poziom dwutlenku węgla w atmosferze nie spadnie poniżej odpowiedniego poziomu.

[Źródło: livescience.com]

Czytaj też: 2018 rok kontynuował niepokojący trend dotyczący ocieplenia klimatu