Reklama
aplikuj.pl

DARPA chce zautomatyzować walki powietrzne autonomicznym skrzydłowym dronem

DARPA chce zautomatyzować walki powietrzne autonomicznym skrzydłowym dronem
DARPA chce zautomatyzować walki powietrzne autonomicznym skrzydłowym dronem

DARPA podjęła inicjatywę opracowania sztucznej inteligencji, która w przyszłości może zaangażować się w walki powietrzne. Pomimo opisu podobnego do kreowania latającego Terminatora, celem nie jest stworzenie jakiegoś cybernetycznego asa myśliwskiego Skynet, ale stworzenie skrzydłowego, któremu ludzcy piloci mogliby zaufać i uwolnić się od przynajmniej części z masy obowiązków. 

Czytaj też: SpaceX rozpoczyna swój wielki internetowy plan Starlink

Sztuczna inteligencja poczyniła wielkie postępy w ostatnich dziesięcioleciach, a teraz DARPA chce zainstalować sztuczną inteligencję w bezzałogowym dronie, który jest tak zaawansowany, że może obsłużyć jedno z najtrudniejszych zadań pilota myśliwca – walkę powietrzną. W pewnym sensie wyzwanie to przesuwa obecną pulę tego, co może osiągnąć obecnie SI. Według Departamentu Obrony USA obecny stan techniki jest nadal daleko za możliwościami człowieka, ponieważ pilot z krwi i kości wciąż jest niezrównany w tego typu zadaniach, gdzie masa bodźców i decyzji musi być podejmowana w mgnieniu oka.

Tutaj wchodzą jednak komputery, które w przyszłości za pomocą sztucznej inteligencji mogą zdjąć z barków pilotów kilka zadań i umożliwić mu koncentracje na tych znacznie ważniejszych.  Sztuczka polega na wymyśleniu sztucznej inteligencji, która jest właściwie dostosowana do zadania. Ta sprawdza się do tej pory bardzo dobrze w radzeniu sobie z sytuacjami, w których zasady są jasne i których wyniki są łatwe do ocenienia, ale „nauczenie” systemu praw, jakie rządzą walkami w powietrzu i działaniem samolotu jest po prostu cholernie ciężkim zadaniem.

Dlatego też DARPA zainicjowała program Air Combat Evolution (ACE), aby finalnie stworzyć system, który w znacznie mniejszym stopniu opiera się na ludzkich samolotach, a bardziej na mieszance inteligencji ludzi i maszyn, które opierają się na mocnych stronach każdego z nich. Ponadto takie „systemy mozaikowe” mają jedną przewagę nad tymi tradycyjnymi – można je bardzo szybko opracować i zmodernizować wraz z postępem technologii, a także nieustannie dostosowywać do nowych sytuacji.

W obecnej formie program ACE będzie uczył SI, jak walczyć w sposób podobny do tego, którym posługują ludzie. Zostanie nauczone podstawowych zasad, a następnie przejdzie do prostych scenariuszy pojedynków „jeden na jednego”, zanim przejdą do trudniejszych misji. W ten sposób piloci-instruktorzy myśliwców siedzący w samolocie autonomicznym, ocenią jego sprawność i pomogą rozwinąć taktykę.

Czytaj też: Zdjęcia wykonane OnePlus 7 Pro dają radę

Źródło: New Atlas