WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

DARPA pracuje nad robotami wielkości owada…

DARPA (Agencja Zaawansowanych Projektów Badawczych w Obszarze Obronności) pracuje nad programem SHRIMP, który ma na celu pomoc w nawigacji w obszarach klęsk żywiołowych.

W ramach nowego programu udało się zmniejszyć rozmiar i wagę robtów. Nowa wersja ma rozmiar małego owada, czyli roboty mieszczą się w zakresie od kilku milimetrów do kilku centymetrów. Taka miniaturyzacja daje możliwość dostania się do bardzo zniszczonych miejsc. Natomiast zmniejszanie rozmiarów niesie ze sobą pewne konsekwencje. Należy do nich zmniejszenie mocy oraz cięższa kontrolę. Aby to rozwiązać DARPA ma zamiar wykorzystać odpowiednie materiały i siłowniki, które będą miały pierwszeństwo przed parametrami takimi jak stosunek siły do masy. Dzięki temu roboty mają mieć odpowiednie umiejętności do wykonywania swoich zadań.

SHRIMP jest częścią napędową DARPA, która to dąży do rozwijania mikrorobotów. Mają one mieć końcowo nieograniczoną mobilność, zręczność i zwrotność. Testy nowych robotów rozpoczną na początku 2019 roku i mają być bardzo rygorystyczne.

Źródło: https://www.engadget.com