WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

DARPA wykorzysta mózgi graczy do szkolenia robotów

DARPA wykorzysta mózgi graczy do szkolenia robotów

Naukowcy z Uniwersytetu Stanu Nowy Jork w Buffalo mają dość nietypowy plan związany ze szkoleniem robotów. Zamierzają bowiem zaprosić do udziału w badaniach ok. 25 osób, a zadaniem tych ludzi będzie… granie.

Dokładnie tak, badacze chcą w ten sposób zebrać dane związane z falami mózgowymi graczy. Posłużą one do stworzenia rozbudowanej sztucznej inteligencji. Badania zostały sfinansowane przez DARPA, czyli amerykańską agencję rządową związaną z technologiami wykorzystywanymi w wojsku.

Po co DARPA chce stworzenia tak zaawansowanej SI? Chodzi o nadzorowanie działać flot autonomicznych robotów – miałyby się tym zajmować systemy, nie ludzie. Chodzi oczywiście o minimalizację ryzyka popełnienia błędów, bowiem skoordynowane zarządzanie setkami maszyn jednocześnie nie należy do najłatwiejszych zadań.

Co ciekawe, zadaniem uczestników eksperymentu będzie granie w strategię czasu rzeczywistego. Do jej ukończenia ma być potrzebne średnio od 5 do 10 minut, a zaledwie kilka takich rozgrywek powinno dostarczyć na tyle dużo informacji, by udało się wyszkolić SI do odpowiedniego poziomu.

O jakim poziomie mowa? Takim, który zapewni możliwość jednoczesnej kontroli nad grupami liczącymi nawet 250 robotów. Tego typu floty miałyby działać nie tylko na ziemi, ale również w powietrzu.