Reklama
aplikuj.pl

Po tych testach poznamy datę misji Artemis. NASA szykuje się do próby odpalenia silników RS-25 rakiety SLS

datę misji Artemis, NASA, próby odpalenia silników RS-25 rakiety SLS

W chwili pisania tego tekstu trwają właśnie testy rakiety SLS o wielkości 322 metrów, która należy do agencji NASA. Poinformowano o nich 29 marca i zapowiedziano, że w ramach tego testu 3 kwietnia rozpocznie się tankowanie zbiorników ciekłym wodorem i tlenem, czemu będzie towarzyszyło kompleksowe przygotowanie rakiety do startu, ale bez finalnego zapłonu silników.

Próba odpalenia silników RS-25 rakiety SLS zakończy się tuż przed zapłonem

Wyniki testu pomogą planistom startów ustalić datę pierwszego prawdziwego startu SLS, kiedy to rakieta wyniesie w kierunku Księżyca niezałogowy statek kosmiczny Orion w pierwszej misji programu Artemis. Sam test podzielono na dwie fazy – pierwszą koncentrującą się na wspomnianym Orionie i drugą, która dotyczy właśnie samej rakiety.

Ten drugi element testu sprowadzi się do rozpoczęcia skomplikowanego procesu ładowania ciekłego tlenu i ciekłego azotu do rakiety SLS, co potrwa do 5 godzin. O godzinie 14:00 ET w niedzielę dyrektor testu przeprowadzi ostateczną odprawę i rozpocznie się 30-minutowe odliczanie, które zakończy się ręczną komendą zatrzymującą start. Po zakończeniu próby technicy opróżnią i sprawdzą sprzęt przed przeniesieniem go z powrotem do budynku montażu pojazdów.

Czytaj też: Coraz mniej Bitcoinów czeka na wydobycie. Co dalej?

Według NASA te testy są niezbędne do zapewnienia sukcesu programu Artemis, którego celem jest lądowanie ludzi na Księżycu i zbudowanie tam infrastruktury w późnych latach obecnej dekady. NASA wbrew tradycji nie będzie transmitować swoich wewnętrznych komunikatów ani przekazywać komentarzy na żywo podczas testu, bo twierdzi, że nieprzyjazne kraje mogłyby wykorzystać te informacje do opracowania broni.