Reklama

DBX Astona Martina debiutuje, chwaląc się wszystkimi szczegółami na swój temat

DBX Astona Martina, Aston Martin DBX, szczegóły DBX, pierwszy SUV Astona

Doczekaliśmy się właśnie historycznego wręcz dla Astona Martina debiutu, który dotyczy pierwszego SUVa tej brytyjskiej marki od 106 lat istnienia. Oto model DBX w pełnej krasie.

Aston Martin ze swoim DBX na 2021 rok modelowy nie czekał do zatłoczonych targów Auto Show w Los Angeles i zgodnie z oczekiwaniami zapowiedział swojego SUVa, sygnalizując przy okazji swój nowy kierunek. DBX pozwala bowiem tej brytyjskiej marce wtoczyć się do segmentu luksusowych SUVów, które często stają się najlepiej sprzedającym się modelami u wielu producentów.

DBX napędzi podwójnie turbodoładowany 4-litrowy silnik V8 zapożyczony z modeli DB11 i Vantage, ale stosownie dostrojony do nowego ciała. W parze z DBX zapewni moc rzędu 542 KM i moment obrotowy o wartości 700 Nm.

DBX Astona Martina, Aston Martin DBX, szczegóły DBX, pierwszy SUV Astona

Te wartości będą przerzucane na cztery koła za sprawą dziewięciobiegowej automatycznej skrzyni biegów z centralnym mechanizmem różnicowy i elektrycznym tylny mechanizm różnicowy o ograniczonym poślizgu. Technologiczne kwestie dopełnia aktywny układ wydechowy i opcja wyłączania cylindrów.

Aston Martin twierdzi, że ważący całe 2245 DBX rozpędza się do 100 km/h w 4,5 sekundy, a jego maksymalna prędkość wynosi 291 km/h.

Wewnątrz luksusowa brytyjska marka nie zawiodła i dopięła wszystko na ostatni guzik. Czy to za sprawą obszyć skórą licową, choć tą można wymienić na Alcantarę w przypadku podsufitki i elektrycznej rolety dachowej.

Naturalne drewno na kanale pośrodku? Też tej opcji nie zabrakło. Całość dopełnia 10,25-calowy system informacyjno-rozrywkowy, 12,3-calowy cyfrowy zestaw wskaźników, dodatek Apple CarPlay i 360-stopniowy system kamer.

DBX nie może oczywiście odstawać od tego, co SUVy na rynku już oferują, choć to pierwszy raz Astona. Ten jednak odrobił pracę domową i zapewnił pojemność bagażnika kolejno 832 i 1540 litrową w zależności od ustawień tylnych siedzeń.

DBX Astona Martina, Aston Martin DBX, szczegóły DBX, pierwszy SUV Astona

Jak to jednak zwykle bywa, Aston Martin rezerwuje swoją markę dla tych, których kieszenie do najpłytszych nie należą i zaczynają się od około 750000 zł.