Reklama
aplikuj.pl

Depresja i lęk są związane z utratą pamięci w późniejszym życiu

depresja, lęk, pamięć, depresja pamięć, lęk pamięć, depresja a demencja, lęk a demencja

Niedawno opublikowane badania pokazują związek pomiędzy powtarzającymi się epizodami lęku i depresji w czterech pierwszych dekadach życia a spadkiem funkcjonowania pamięci po 50 roku życia. Badania mają na celu lepszą ochronę młodych ludzi przed dolegliwościami związanymi ze starzeniem się.

W badaniu wykorzystano dane zebrane w ramach National Child Development Study (NCDS). Pochodzą one od 18558 osób urodzonych w Anglii, Szkocji i Walii w 1958 roku. W wieku od 7 do 50 lat mieli oni okresowe testy na depresję i lęk.

Po analizie danych naukowcy odkryli, że pojedyncze epizody tych chorób nie mają wpływu na funkcjonowanie pamięci. Jednakże seria epizodów depresji czy lęku skutkują znacznie słabszą pamięcią w wieku 50 lat. Nie wiadomo jednak, czy obie rzeczy mają wspólną przyczynę, czy jedno wynika z drugiego.

Czytaj też: Matematycy ujawniają sekret sprawności ludzkiego plemnika

Co ciekawe epizody chorób nie mają wpływu na inne funkcje poznawcze, takie jak szybkość przetwarzania informacji czy płynność słowna. Jednakże zespół twierdzi, że depresja czy epizody lęku mogą być wyznacznikiem przyszłej demencji.

Badania miały jednak sporo ograniczeń, przez co naukowcy muszą jeszcze zgłębić temat. Pacjenci mieli ocenianą funkcję poznawczą tylko raz, w wieku 50 lat. Brak wcześniejszych danych  utrudnia ocenę całości. Co więcej, testy wykorzystywane do oceny tych funkcji także były ograniczone.

Czytaj też: Super silna marihuana związana z częstszym występowaniem psychozy

Źródło: Newatlas