Reklama
aplikuj.pl

Matematycy ujawniają sekret sprawności ludzkiego plemnika

plemnik, ludzki plemnik, wytrzymałość plemnika, poruszanie się plemnika, budowa plemnika,

Naukowcy odkryli co sprawia, że plemniki są tak sprawne. Okazuje się, że odpowiada za to warstwa zewnętrzna, która pokrywa ogon ludzkiego plemnika. To właśnie ona nadaje im siłę, aby móc przebić się przez barierę śluzową szyjki macicy.

Tylko około 15 z 55 milionów plemników, które podejmują się zadania zapłodnienia jaja, są w stanie przedostać się przez układ rozrodczy. Sam śluz szyjki macicy jest sto razy gęstszy niż woda więc poruszanie się w nim stanowi wyzwanie.

Czytaj też: Badania mózgu ujawniają w jaki sposób następuje powrót do kokainy

Naukowcy wykorzystali wirtualny model plemników do porównania ogonów plemników ludzkich i innych ssaków ze spermą jeżowców, które zapładniają się poza ciałem.  Ogony plemnika jeżowca i człowieka mają ten sam giętki wewnętrzny rdzeń, ale nasze mają znacznie mocniejszą warstwę zewnętrzną. To właśnie ona zapewnia dodatkową siłę i stabilność niezbędną do pokonania śluzu.

Odkrycie może doprowadzić do lepszych metod selekcji plemników w klinikach. Zostaną wybrane tylko te najmocniejsze, dzięki czemu osoby z problemami z zajściem w ciążę będą miały większe szanse na szczęście. Aktualnie kliniki nie wykorzystują lepkiej cieczy do testowania najlepszych plemników bowiem nie wiadomo było, czy jest to ważne. Po najnowszych badaniach tego typu testy powinny zostać wprowadzone i wpływać na wybór plemników.

Czytaj też: Jak Polscy dziennikarze postrzegają SI?

Źródło: Phys