WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Dieta śródziemnomorska chroni przed depresją

Najnowsze badania wykazują, że dieta śródziemnomorska chroni przed depresją. W skłąd diety wchodzą posiłki bogate w warzywa, rośliny strączkowe, orzechy, owoce, produkty pełnoziarniste czy mniejsze ilości ryb i wyrobów mlecznych.

Wiele badań wykazywało już pozytywne skutki tej diety. Ostatnie z nich udowodniło, że powoduje ona znaczące zmniejszenie ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, utraty masy kostnej czy promuje mechanizmy przeciwnowotworowe.

Czytaj też: Ośmiornice i inne zwierzęta morskie mogą stawać się ślepe przez brak tlenu

Nowe wyniki badań pokazane zostały podczas dorocznego spotkania Amerykańskiego Stowarzyszenia Psychiatrycznego (APA). Naukowcy z Uniwersytetu Hellenic Open wykazali, że osoby stosujące się do zaleceń diety wydają się mniej podatne na wystąpienie depresji w późniejszym etapie życia.

Aby to stwierdzić, naukowcy współpracowali z ośrodkami opieki dla starszych osób. Spośród pacjentów, 64% umiarkowanie stosowało się do diety a 34% bardzo mocno ją przestrzegało. Wśród wszystkich pacjentów 25% miało objawy depresji.

Osoby mocno przestrzegające diety miały mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia ten choroby i jej rozwoju. Naukowcy mówią jednak, że były to tylko obserwacje i nie wykazali oni mocnego związku przyczynowo-skutkowego. Potrzeba więc dokładniejszych badań, aby było to w 100% pewne. Jedno jest jednak jasne – dieta śródziemnomorska jest z pewnością bardzo zdrowa.

Czytaj też: Słodkie i owocowe napoje mogę zwiększać ryzyko przedwczesnej śmierci

Źródło: Medicalnewstoday