Fascynujące nowe badania sugerują, że niedożywienie u dzieci może być lepiej leczone dzięki wzmocnieniu i naprawie mikrobiomu jelitowego. Badania kliniczne przeprowadzone w Bangladeszu ujawniły, że nowa żywność znacznie przewyższa tę konwencjonalną.
Wcześniejsze badania ujawniły, że mikrobiom jelit u niedożywionych dzieci nie jest dojrzały. Badania na zwierzętach wykazały, że to właśnie jest powodem zaburzeń odporności i metabolicznych. W ten sposób powstał pomysł na stworzenie pożywienia wspierającego rozwój tej części naszego ciała.
Czytaj też: Przywracanie bakterii w jelitach może wyleczyć alergie pokarmowe
Naukowcy sprawdzili trzy specyficzne preparaty na 63 dzieciach. Miały one wiek od 12 do 18 miesięcy i cierpiały z powodu niedożywienia. Każde z nich karmione było albo konwencjonalną żywnością, albo tą terapeutyczną. Po miesiącu stwierdzono, że jeden z eksperymentalnych preparatów spożywczych jest znacznie skuteczniejszy u dzieci.
Przyszłe leczenie niedożywionych osób powinno więc opierać się na poprawie ich mikrobiomu. Naukowcy muszą jeszcze sprawdzić długoterminowe skutki opracowanego jedzenie, ale wszystko wskazuje na to, że jest ono niezwykle skuteczne.
Czytaj też: Co opóźniło natlenienie Ziemi?
Źródło: Newatlas