Wraz z wiekiem dochodzi do wieli zmian fizjologicznych i psychologicznych. Dotyczą one między innymi mikrobiomu jelitowego. Nowe badanie wykazało, że zmiana w naszych jelitach może mieć konsekwencje w móżgu – wraz z wiekiem mogą spadać zdolności poznawcze.
Badanie przeprowadzone zostało przez naukowców z University College Cork. Postawili oni hipotezę, że poprzez zakłócanie zmian mikrobiomu jelitowego można zapobiec lub spowolnić zmiany związane z wiekiem w tym spadek funkcji poznawczych.
Czytaj też: Kompostowanie zwłok zmarłych już legalne
Naukowcy skupili się na prebiotykach, czyli niestrawnych związkach w żywności, które stymulują wzrost dobrych bakterii. Prebiotykiem była inulina, czyli węglowodan występujący w tysiącach różnych roślin. Nie ulega ona rozkładowi w żołądku i dzięki temu jest wysoce dostępna dla bakterii w jelitach.
W badaniu porównano grupę młodych myszy (8 tygodni) oraz tych w średnim wieku (10 miesięcy). Przez 14 tygodni ich dieta była uzupełniania inuliną. Skutkowało to zmianami w mikrobiomie obu grup. Co ciekawe, dieta spowodowała wzrost bakterii Akkermansia u myszy w średnim wieku do poziomu tego, co mają młodsze myszy.
Widoczne były także zmiany neurologiczne u myszy w średnim wieku. Zmniejszyły się patologie związane z wiekiem oraz poprawiły rezultaty uzyskiwane w testach poznawczych. Co ciekawe naukowcy piszą, że inne badania z probiotykami nie wykazały podobnych efektów. Sugeruje to, że prebiotyki przyjmowane z dietą mogą pozytywnie wpływać na nasz mózg w późniejszych latach życia.
Czytaj też: Słodkie i owocowe napoje mogę zwiększać ryzyko przedwczesnej śmierci
Źródło: Newatlas