WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Kompostowanie zwłok zmarłych już legalne

O kompostowaniu zwłok pisaliśmy już wcześniej, ale teraz, zamiast domniemywać wprowadzenia tej metody, informujemy, że została zatwierdzona przez gubernatora stanu Waszyngton, czyniąc go pierwszym stanem, legalizującym kompostowanie ludzi. Ustawa wejdzie w życie 1 maja 2020 roku, uznając „naturalną redukcję organiczną” i hydrolizę alkaliczną („kremację płynną”), jako akceptowalne środki usuwania ciał ludzkich. Do tej pory kod waszyngtoński dopuszczał tylko pogrzeb i kremację.

Czytaj też: Cząsteczki minogokształtnych pomogą w walce z rakiem mózgu

To z kolei otwiera drogę Recompose, od którego tak naprawdę zaczęła się ta ustawa. To nic innego, jak projekt pierwszego w kraju domu pogrzebowego „redukcji organicznej”, choć na terenie Waszyngtonu znajduje się już kilka „zielonych cmentarzy”, takich jak Rezerwat Pamięci Orła Białego, gdzie można pochować ludzi bez balsamowania, trumien i nagrobków. Model Recompose jest jednak bardziej w stylu miejskiego krematorium – ciała wpadają do niego, a następnie wyjeżdżają, ale już w formie odżywionej gleby.

Proces rozkładu, w którym wykorzystuje się trociny, słomę i inne materiały, trwa około czterech tygodni i jest związany z metodami „kompostowania zwierząt gospodarskich”, których farmerzy i rolnicy używają od kilku lat. Według testu z zeszłego roku, sześć ciał śmiertelnie chorych osób, które poprały Recompose, trafiły do tego rodzaju „kompostowników”, oddając po kilku tygodniach czystą, bezwonną i bogatą w substancje odżywcze glebę, która następnie przeszła federalne wytyczne bezpieczeństwa.

Czytaj też: Jak wyglądała średniowieczna dieta na terenie Anglii?

Źródło: Seattle Times