Badania oparte na obrazowaniu rentgenowskim skamieniałych kości wykazały, że dinozaury z rodziny spinozaurów pływały pod wodą w poszukiwaniu swoich ofiar.
Spinozaury posiadały stosunkowo długie, wąskie pyski i krótkie nogi. Wśród znanych przedstawicieli tej rodziny znajdowały się między innym Spinosaurus aegyptiacus oraz Spinosaurus marocannus, których szczątki znaleziono w północnej Afryce oraz barionyks, którego pozostałości odnaleziono na terenie Anglii. Szacuje się, że Spinosaurus był podobnej wielkości co słynny T. rex, ważył do 7 ton, a jego grzbiet składał się z czegoś, co przypominało grzebień.
Czytaj też: Bezramienny dinozaur z Argentyny. Niecodzienne znalezisko paleontologów
Badaniami w tej sprawie zajęli się przedstawiciele kilku różnych instytucji, między innymi Uniwersytetu Oksfordzkiego oraz Uniwersytetu w Cambridge. Objęli oni analizami zarówno kości, jak i zawartość jelit tych zwierząt sprzed milionów lat. Doprowadziło to naukowców do wniosku, że spinozaury zdobywały pożywienie zarówno w wodzie, jak i na lądzie. Nie było jednak jasne, czy polowały pod wodą, czy może czatowały na swoje ofiary niczym czaple, brodząc częściowo w wodzie.
Badaniami objęto dinozaury z rodziny spinozaurów
Chcąc wyjaśnić tę kwestię, autorzy nowych badań wykorzystali dane dotyczące gęstości kości. Dzięki temu udowodnili, iż niektóre spinozaury pływały pod wodą. Analizami objęto wiele różnych gatunków, wliczając w to barionyksa oraz suchomima. Dzięki tomografii komputerowej paleontolodzy wykazali, że zwierzęta, które zanurzają się pod wodą w poszukiwaniu pożywienia, mają kości niemal całkowicie zbite. Organizmy lądowe posiadają natomiast lżejsze i mniej zagęszczone kości.
Czytaj też: Dinozaury wyginęły w jeszcze bardziej brutalnych okolicznościach niż się wydawało
Dzięki takiej anatomii zwierzęta żyjące pod wodą zużywają mniej energii na zanurzanie się. Taką właśnie zależność zaobserwowano między innymi u hipopotamów, krokodyli oraz lwów morskich. O ile spinozaur i barionyks posiadały gęste, umożliwiające zanurzanie się kości, tak suchomim był najprawdopodobniej przystosowany do życia na lądzie. Mimo to, żywił się on rybami, co potwierdza budowa jego podłużnego i wypełnionego ostrymi zębami pyska.