Reklama

Discord na PlayStation cieszy mnie niezmiernie

discord, playstation

Discord na PlayStation? Okazuje się, że na taką aplikację nie trzeba będzie długo czekać, bo firmy się dogadały i już współpracują.

Discord łatwo dostępny

Jakiś czas temu zastanawiałem się, jak świetnie by było, gdyby Discord pojawił się na PlayStation. Nie wierzyłem jednak, że marzenie się spełni, bo taka sytuacja nie byłaby w stylu Sony. W końcu to właśnie Japończycy chcą, aby płacić im za to, że crossplay między konsolami będzie dostępny również na PlayStation. PS jako jedyne wymyśliło sobie opłatę, która ma rekompensować spadek przychodów.

Tam, gdzie inni mówią „OK, skorzystamy na tym wszyscy”, Sony mówi „OK, tutaj jest numer konta”. Właśnie tego typu działania sprawiały, że nie wierzyłem, że Sony wpuści komunikator do siebie, bo przecież na pewno zaszkodziłoby, to ich systemowi komunikacji w PlayStation Network.

Jedna rzecz dawała tylko nadzieję. Sony jeszcze na PlayStation 4 uruchomiło Spotify, które kompletnie zastąpiło (i tak niedostępną w Polsce) usługę muzyczną Sony. Od teraz łatwe słuchanie muzyki na konsolach PS4 i PS5 dostępne jest za pomocą zintegrowanej aplikacji ze Szwecji.

Discord idealny?

Osobiście uważam Discorda za jedno z lepszych „narzędzi”, które pojawiły się na komputerach w ostatnich latach. Bezproblemowe rozmowy z innymi graczami, tworzenie własnych serwerów, integracja z grami, aplikacja desktopowa i przeglądarkowa, własne emotki (nawet nie wiecie, jak ważny jest to element platformy) czy możliwość tworzenia społeczności graczy skupionych wokół danych wydawców, czy producentów gier, a nawet… e-lekcje. Jeśli ktoś się zastanawiał, czy grupy na Facebooku to fora XXI wieku, to ma teraz odpowiedź. To Discord jest forum na miarę dzisiejszej sieci.

Czytaj też: Polski gracz zawsze będzie kochał te produkcje

Microsoft nie dał rady

Nadzieja na Discorda na różnych konsolach jednak przepadła ponownie, gdy okazało się, że Microsoft planował zakupić wspomniany komunikator. Na stole było podobno 10 miliardów dolarów, a źródła Bloomberga donoszą o tym, że na ostatnich etapach rozmów pojawiała się kwota 12 miliardów dolarów. Niektórzy eksperci co prawda zwracali uwagę, że Discordowi bardziej opłaca się wejść na giełdę, ale… kto by się nie skusił na takie pieniądze? No i właśnie włodarze Discorda pokazali, że mają własny pomysł na rozwój firmy i za ofertę nagle podziękowali. Ciekawe, czy to właśnie wtedy weszło Sony? Ale o tym zaraz!

Zastanówmy się nad inną sprawą. Po co Microsoft miałby wydawać tyle miliardów dolarów, zamiast stworzyć własną, konkurencyjną platformę? Możliwe, że MS darował już sobie zakładanie od zera takich biznesów, bo wie, jak to się skończyło z ich konkurentem Twitcha. Uruchomiana w 2016 roku platforma, która przekupywała milionami dolarów streamerów, aby korzystali właśnie z niej… została zamknięta w 2020 roku.

Sony wita się z Discord

Wracając do Discorda… Okazało się, że firma dogadała się z konkurencją Microsoftu! Sony naprawdę zamierza wpuścić aplikację na system PlayStation tak samo, jak zrobiło to ze Spotify! Wszystko będzie w jednym miejscu, dostępne pod kilkoma przyciskami i zakończy to okres, w którym jeśli chcieliśmy pograć crossplatformowo, to gracze PS musieli mieć włączony PC lub telefon z Discordem. Znaczne ułatwienie komunikacji dla graczy, którzy wybrali platformę Sony, stało się faktem.

Czytaj też: Łatka Mass Effect Legendary Edition na premierę i co z tego? Poczekam, aż gra będzie za darmo

Samo Sony komentuje sprawę w ten sposób, że zostali zainspirowani tym, jak założyciele Discorda kochają gry wideo i jak ich pasja w zbliżaniu przyjaciół i tworzenie społeczności… bla, bla. Dobrze wiecie, że to tylko takie gadanie pod publiczkę. Fakty są jednak takie, że Discord na PlayStation i „urządzeniu mobilnym” ma pojawić się na początku roku 2022. Zastanawia mnie wspomnienie o „mobile”. Czy znaczy to, że PlayStation App dostępna na iOS oraz Androida również w jakiś sposób zostanie zintegrowana z platformą Discorda? Powstaje zatem pytanie, czy nie oznacza to, że tradycyjna forma komunikacji na konsolach Sony zostanie gdzieś ukryta, a na pierwszym planie pojawi się Discord? Czy na konsoli zobaczymy, w co grają nasi znajomi pececiarze? Na odpowiedzi na te pytania jeszcze musimy zaczekać. A skoro już jesteśmy przy pytaniu i czekaniu, to ciekawi mnie, kiedy doczekamy się w Polsce premiery aplikacji HBO GO i Player.pl na PlayStation 5?