Reklama

U kolejnej osoby udało się powstrzymać objawy wirusa HIV

Człowiek znany jako “pacjent z Londynu” nie wykazywał żadnych objawów zarażenia wirusem HIV przez prawie 19 miesięcy. Jest to drugi udokumentowany przypadek, co daje nadzieję, że w wkrótce osoby cierpiące na AIDS będą w pełni wyleczalne.

Obydwaj pacjenci przeszli transplantację szpiku kostnego, otrzymując komórki macierzyste od dawców z osobliwą mutacją genetyczną. Jest ona obecna u mniej niż jednego procenta Europejczyków i chroni organizm przed zarażeniem HIV.

Miliony ludzi zarażonych wirusem HIV na całym świecie trzymają go pod kontrolą dzięki tzw. terapii antyretrowirusowej (ARV), ale nie przekłada się ona na całkowite wyleczenie. I choć łącznie jest co najmniej 37 milionów chorych, to terapii ARV poddaje się tylko 59% z nich. Rocznie ok. milion osób umiera z powodu powikłań wywołanych wirusem HIV. Dodatkowy problem stanowi nowa, oporna na leki forma.

Czytaj też: Shivom pracuje nad technologią, która pozwoli przedłużyć ludzkie życie

Pierwszym, który doznał remisji, był pacjent z Berlina, który zapisał się na kartach historii w 2009 roku. Później okazało się, że mężczyzna jest Amerykaninem – Timothym Brownem. Obaj pacjenci przeszli transplantacje komórek macierzystych od dawców posiadających mutację genetyczną, która zapobiega ekspresji receptora HIV, znanego jako CCR5.

U pacjenta z Londynu zdiagnozowano zakażenie wirusem HIV w 2003 roku, a terapię antyretrowirusową prowadzono od 2012 roku. W tym samym roku zdiagnozowano u niego zaawansowanego chłoniaka Hodgkina, śmiertelny nowotwór. W 2016 r. mężczyzna przeszedł przeszczep komórek macierzystych od dawcy z dwoma kopiami wariantu genu CCR5, który jest odporny na większość szczepów wirusa HIV-1.

Międzynarodowe Towarzystwo ds. AIDS stwierdziło, że wynik leczenia drugiego pacjenta potwierdza przekonanie lekarzy, iż istnieje dowód na to, że HIV jest uleczalny. Po przeszczepie szpiku kostnego pacjent z Londynu pozostawał na oddziale ARV przez 16 miesięcy – wtedy też przerwano terapię. Od tego czasu nie pojawiły się żadne symptomy wskazujące na nawrót choroby.

[Źródło: medicalxpress.com]

Czytaj też: HIV2 jest poważniejszy niż wcześniej sądzono