Kolczasty robak z nogami przypominającymi makaron. Olbrzymi drapieżnik, który wyglądał jak skrzyżowanie morsa i muchy. Wiele zwierząt, które wyewoluowały w okresie kambryjskim (541 milionów do 485 milionów lat temu) wydaje się dziwacznych w porównaniu ze współczesnymi formami życia. Nawet paleontolodzy czasem się zastanawiają: dlaczego kambryjskie stworzenia wyglądały tak dziwnie?
Jednym ze wzorcowych przykładów w tym temacie jest Hallucigenia. Naukowcy nadal nie mają pewności, które fragmenty ciała tego zwierzęcia można przypisać do głowy, a które – odbytu. Kolczaste wyrostki również nadawały Hallucigenii specyficznego wyglądu. Innym wyróżniającym przedstawicielem Kambru była Opabinia, pięciooki bezkręgowiec z pazurem. Paleontolog Harry Whittington doszedł do wniosku, że zwierzę prawdopodobnie wykorzystywało swój charakterystyczny pazur do wykopywania pożywienia.
Czytaj też: Czy zwierzęta mogą tworzyć relacje ze swoimi dziadkami?
Przez miliardy lat przed okresem kambryjskim proste podwodne mikroorganizmy były jedynymi żywymi istotami na Ziemi. Na początku kambru malutkie zwierzęta zjadały te mikroby. Ale pozostawały na płaskiej powierzchni dna morskiego, niezdolne do poruszania się w górę lub w dół. Następnie, 541 milionów lat temu, zwierzęta podobne do robaków rozwinęły pierwsze mięśnie. Możliwość poruszania pomogła robakom zakopywać się w dnie morskim, transportując tlen.
Wczesny okres kambryjski przyniósł szybką ekspansję nowych form życia. Tym razem – w okresie często nazywanym eksplozją kambryjską – zrodziło się wiele linii zwierząt, które nadal zamieszkują Ziemię. Zwierzęta takie jak gąbki czy meduzy wyglądają stosunkowo podobnie do swoich kambryjskich przodków. Pod pewnymi względami znalezienie dziwacznych stworzeń kambryjskich jest tylko odzwierciedleniem naszych współczesnych przyzwyczajeń. Oznacza to, że gatunki, które widzimy dzisiaj, są naturalnie bardzo różne od tych, które żyły 500 milionów lat temu. Innymi słowy, Hallucigenia i Opabinia ówcześnie „nie wyróżniały się z tłumu”.
[Źródło: livescience.com]
Czytaj też: Możliwości regeneracyjne niektórych zwierząt mogły wyewoluować niedawno