Reklama
aplikuj.pl

Dlaczego Księżyc jest widoczny w dzień?

astronomia

Z perspektywy naszej planety Księżyc wznosi się na wschodzie i znika na zachodzie. Dzieje się tak dlatego, że Ziemia nieustannie obraca się z zachodu na wschód, krążąc wokół Słońca.

Nic więc dziwnego, że Srebrny Glob, będący naszym naturalnym satelitą, również zachowuje się w ten sposób. Kiedy Ziemia znajduje się pomiędzy Księżycem a Słońcem, ten jest wtedy w pełni oświetlony i możemy mówić o pełni. Zazwyczaj takie zjawisko rozpoczyna się wraz z zachodem słońca, a jego koniec następuje w okolicach wschodu.

Czytaj też: Sieć 4G na Księżycu? Astronomowie zaniepokojeni
Czytaj też: Zaginiony bliźniak Księżyca? Astronomowie natrafili na trop
Czytaj też: Jak potoczą się dalsze losy Księżyca?

Druga pełnia Księżyca w ciągu miesiąca kalendarzowego zdarza się co 29,5 dnia dlatego większość miesięcy doświadcza tylko jednej pełni. Zjawisko jest na tyle rzadkie, że określa się je mianem niebieskiego księżyca. W innych przypadkach pełnia ma miejsce wraz w miesiącu. Następnej nocy Srebrny Glob wznosi się 50 minut po zachodzie Słońca i „chowa” się 50 minut po wschodzie.

Księżyc jest widoczny w dzień, choć nigdy nie uda się zaobserwować pełni

Dzień po pełni wydaje się więc najlepszym wyborem jeśli chodzi o polowanie na Księżyc widoczny za dnia. Oczywiście nie emituje on własnego światła, lecz odbija promienie słoneczne, dlatego nigdy nie uda nam się zaobserwować pełni w ciągu dnia.

Czytaj też: Na Księżycu znajduje się woda. I to w zaskakująco dużych ilościach
Czytaj też: NASA odkryła na Księżycu coś ważnego. O co chodzi?
Czytaj też: Na księżycu Jowisza istnieją setki wulkanów. Jak wpływają na Io?