Reklama
aplikuj.pl

Na księżycu Jowisza istnieją setki wulkanów. Jak wpływają na Io?

astronomia

Księżyc Jowisza zwany Io jest nieco większy od ziemskiego. Mimo niezbyt imponujących rozmiarów posiada ponad 400 aktywnych wulkanów, które emitują siarkę nadającą mu charakterystyczny kolor.

Inną dziwną cechą Io jest to, że posiada on atmosferę. Jest ona bardzo cienka, ok. miliarda razy cieńsza niż ziemska. Ale nadal istnieje. I składa się głównie z siarki pochodzącej ze wspomnianych erupcji. Badacze nie byli jednak pewni, jak dokładnie powstała ta atmosfera, dlatego postanowili wykorzystać teleskopy do rozwiązania zagadki.

Czytaj też: NASA odkryła na Księżycu coś ważnego. O co chodzi?
Czytaj też: Kombinezon księżycowy od NASA robi wrażenie – przekonajcie się sami
Czytaj też: Nokia zbuduje Internet LTE na Księżycu

Autorzy badań wykonali zdjęcia za sprawą teleskopu ALMA. Miało to miejsce w momencie, kiedy Io poruszał się w cieniu Jowisza. Zmiana temperatury pozwoliła im zobaczyć różne stężenia siarki w atmosferze.

Na ksieżycu Jowisza – Io – znajduje się ponad 400 aktywnych wulkanów

Okazało się, że gdy Io przechodzi w cień Jowisza i nie ma bezpośredniego dostępu do światła słonecznego, staje się zbyt chłodny na posiadanie gazowej formy dwutlenku siarki. Ten kondensuje się więc na powierzchni księżyca. Analizy wykazały, że od 30% do 50% siarki w atmosferze pochodzi bezpośrednio z wulkanów. Zauważono również inny gaz, chlorek potasu, pochodzący z tego samego źródła.

Czytaj też: Poszukiwania życia pozaziemskiego? Księżyc może być naszą tajną bronią
Czytaj też: Jak Księżyc pomagał w przeszłości chronić ziemską atmosferę?
Czytaj też: 8 państw podpisało porozumienie dot. wykorzystania Księżyca