Reklama

Dlaczego ludzie przechodzą na wegetarianizm?

Naukowcy z Wydziału Psychologii na Uniwersytecie Kalifornijskim przeprowadzili badania biorące pod uwagę sylwetki ok. 8000 osób w różnym wieku i różnej narodowości. Chcieli ustalić pobudki związane z przejściem na wegetarianizm.

Okazuje się, że najczęściej spotykaną motywacją były kwestie zdrowotne. To dość zaskakujące, bowiem powszechnie głoszone przekonanie pozwalałoby sądzić, że to czynniki moralne odgrywają najważniejszą rolę wśród wegetarian.

Jednocześnie autorzy badania zauważyli, że osoby najbardziej zaangażowane w kwestie dietetyczne faktycznie motywowały swoje działania dobrem zwierząt lub całego środowiska naturalnego. Naukowcy odnotowali również, że osoby przechodzące na wegetarianizm ze względów zdrowotnych miały mniejszą tendencję do “chwalenia się” tym faktem.

Czytaj też: Bakterie jedzące ludzkie mięso rozprzestrzeniają się na plażach

Poza tym odnotowano, iż grupy, których powody przejścia na wegetarianizm się różniły, są dość odmienne również pod innymi względami. Osoby dbające o dobro zwierząt i całej planety to zazwyczaj ludzie związani ze sztuką, skłonni do działań opartych na wolontariacie. Z kolei druga grupa charakteryzowała się bardziej konserwatywnym podejściem do życia. Takie informacje mogą okazać się przydatne w kontekście głoszenia idei wegetarianizmu – znając specyfikę grupy docelowej łatwiej bowiem do niej dotrzeć.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News