WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ

Na wysoce radioaktywnych planetach może istnieć życie

Na wysoce radioaktywnych planetach może istnieć życie

Przez długi czas uważano, że warunki umożliwiające pojawienie się życia na planetach pozasłonecznych są dość ściśle określone. Wraz z kolejnym badaniami wydaje się jednak, iż występowanie takich warunków jest łatwiejsze niż mogłoby się wydawać.

Naukowcy są bowiem zdania, że utrzymanie wody w stanie ciekłym nie musi być zależne od obecności gwiazdy. Z ich ustaleń wynika, że rozpad izotopowy zachodzący w rdzeniach egzoplanet może być w tym celu wystarczający.

Autorzy badań skupili się na radioaktywnych izotopach, takich jak uran-238, tor-232 i potas-40. Występują one również w skorupie ziemskiej, a ich rozpad powoduje powstawanie niewielkich ilości energii. Stanowi ona jedynie ułamek tej, którą nasza planeta otrzymuje za sprawą promieni słonecznych. Zdaniem naukowców, w przypadku egozplanet znajdujących się bliżej Drogi Mlecznej, ilości tych radioaktywnych izotopów są większe – tym samym produkują one większe ilości ciepła.

Czytaj też: W meteorycie po raz pierwszy odkryto białko pozaziemskiego pochodzenia

Analizując modele komputerowe i biorąc pod uwagę różnorakie scenariusze, badacze chcieli ustalić, kiedy woda, amoniak i etan mogą występować w formie cieczy. Doszli do wniosku, że w przypadku wody potrzebne byłoby 1000 razy więcej izotopów niż obecnie występuje na naszej planecie. Oczywiście takie promieniowanie byłoby setki razy wyższe niż to, na którego działanie wystawiono mieszkańców Czarnobyla. W teorii jednak mogłoby być możliwe istnienie warunków sprzyjających funkcjonowaniu życia na tego typu obiektach.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News