WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Dlaczego mnóstwo nastolatków choruje po wapowaniu?

Wapowanie wysłało już ponad 100 nastolatków do szpitali. Mają oni problemy z płucami, które nasilają się w ostatnich tygodniach. Dlaczego tak się dzieje?

Najbardziej prawdopodobna teoria mówi, że toksyczna substancja chemiczna powoduje zapalną reakcję w płucach. Prowadzi to do ciężkiego stanu tego narządu, w tym do ostrej niewydolności oddechowej. Jednakże jest mało prawdopodobne, że powodują to wyłącznie liquidy zawierające nikotynę.

Czytaj też: Huragany powodują ewolucję bardziej agresywnych pająków

Wcześniejsze badania wykazały, że w oparach znajduje się wiele substancji chemicznych uszkadzających komórki i wywołujących stany zapalne w płucach czy w krwiobiegu. Ostre uszkodzenie płuc oznacza uszkodzenie komórek, a układ odpornościowy reaguje próbując wyleczyć chorobę. Z powodu stanu zapalnego wymiana gazowa jest zaburzona co prowadzi do hospitalizacji.

Pamiętajcie więc, że palenie e-papierosów nie jest bezpieczne. Warto całkowicie zrezygnować z palenia bowiem nie ma zdrowej alternatywy. Ciekawe, co jeszcze znajdzie CDC podczas swoich badań, które cały czas trwają.

Czytaj też: W przeszłości na Marsie padały deszcze

Źródło: Livescience