Reklama
aplikuj.pl

Dlaczego akurat nietoperze przenoszą tak wiele groźnych wirusów?

Wirusy takie jak Ebola, Marburg, SARS, MERS, a od niedawna SARS-CoV-2 mają co najmniej jedną wspólną cechę. Wszystkie prawdopodobnie pochodzą od nietoperzy.

Naukowcy z Berkeley postanowili przekonać się, co za tym stoi. Wydawać by się przecież mogło, że nietoperze nie są szczególnie powszechne i unikają kontaktu z ludźmi.

W rzeczywistości jednak istnieje ponad 1400 gatunków tych zwierząt. Stanowią tym samym niemal 1/5 wszystkich gatunków ssaków, jakie obecnie zamieszkują naszą planetę. Występują na różnych szerokościach geograficznych, przez co są znane w prawie każdej części świata. Co więcej, nietoperze żyją stosunkowo długo, bo nawet 40 lat.

Mike Boots z Uniwersytetu w Berkeley twierdzi, że za wyjątkową skłonność nietoperzy do przenoszenia wirusów odpowiada ich układ immunologiczny. Owe zwierzęta są bowiem niezbyt odporne na zarażenie wirusem, ale jednocześnie dobrze radzą sobie w przypadku jego obecności w ich organizmach. Odpowiada to zasadom działania wirusów, których głównym celem jest przetrwanie w żywicielu, nie zabicie go.

Tym samym wirus zwiększa tempo replikacji wewnątrz organizmu, nie niszcząc samego gospodarza. Niestety sytuacja wygląda zupełnie inaczej w przypadku ludzi, którzy gorzej radzą sobie z cząsteczkami takimi jak SARS-CoV-2.

Skąd jednak u nietoperzy ta odporność? Najprawdopodobniej wynika ona z faktu, że ich organizmy świetnie radzą sobie z wydalaniem tzw. rodników. Są to cząsteczki odpowiedzialne m.in. za napędzanie procesu starzenia czy występowania nowotworów. Nietoperze nie mają jednak z nimi problemów, ponieważ posiadają niezwykle szybki metabolizm. To z kolei skutkuje błyskawicznymi reakcjami autoimmunologicznymi, których brakuje ludziom.