Reklama
aplikuj.pl

Dlaczego noce ocieplają się szybciej?

globalne ocieplenie

Naukowcy porównywali wzrosty temperatur w ciągu dnia i nocy na przestrzeni 35 lat aż do 2017 roku. Zauważyli, że na ponad połowie powierzchni naszej planety różnice we wzrostach temperatur wynosiły co najmniej 0,25 stopnia Celsjusza, jeśli porównać noce i dnie.

W 2/3 tych miejsc, noce ocieplały się szybciej niż dni, szczególnie w Europie, Afryce Zachodniej, zachodniej Ameryce Południowej i Azji Środkowej. Ale w niektórych miejscach – na południu USA, w Meksyku i na Bliskim Wschodzie – dni ocieplały się szybciej. Co powoduje tego typu zjawiska?

Noce ocieplają się szybciej niż dnie, a efekty odczujemy wszyscy

Jak nietrudno się domyślić – globalne ocieplenie, które przekłada się na zmiany w chmurach. Tam, gdzie pokrywa chmur zwiększa się, światło słoneczne jest zablokowane w ciągu dnia, ale chmury zatrzymują więcej ciepła i wilgoci w nocy, działając niczym koce. Wbrew pozorom, tego typu zjawiska mogą mieć poważny wpływ na ekosystemy. Asymetryczne zmiany temperatur będą bowiem miały konsekwencje w kwestii czynności biologicznych takich jak np. karmienie.

Czytaj też: Powstaje cyfrowa kopia Ziemi. Wszystko dla ratowania klimatu

Artykuł dostępny na łamach Global Change Biology sugeruje też, że już teraz obserwuję się zmiany. Np. mszyce i afrykańskie likaony zwiększają swoją aktywność w nocy, co może wpłynąć na stabilność łańcuchów pokarmowych. Z kolei wzrost roślinności był obniżony. Zarówno tam, gdzie dni były cieplejsze (mniej chmur i mniej opadów) jak i tam, gdzie cieplejsze były noce (więcej chmur ograniczających dostęp do światła słonecznego).

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News