WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Dlaczego podczas biegania zginamy ręce?

Bez względu na to, czy dana osoba często biega, czy rzadko, to jej ramiona zazwyczaj się zginają. Podczas chodzenia ręce również są w nie zaangażowane. Dlaczego tak się dzieje?

Naukowcy zbadali właśnie wpływ pozycji ramienia na efektywność energetyczną. Odkryli oni, że chodzenie ze zgiętymi rękami było mniej energooszczędne niż z prostymi rękami. Wygięte ramię ma krótszy łuk niż proste i miało wymagać mniej energii do kołysania się w przód i w tył – przynajmniej tak brzmiała teoria.

Czytaj też: Pozostałości gigantycznej papugi odkryte w Nowej Zelandii

W celu sprawdzenia tego badacze przebadali ruchu ośmiu osób- czterech mężczyzn i czterech kobiet. Skorzystali oni z kamer na podczerwień i oprogramowania do rejestrowania ruchów badanych osób.

Dwa tygodnie po pierwszych eksperymentach zostały one powtórzone podczas noszenia masek do oddychania. Okazało się, że bieganie z prostymi rękami było niezręczne. Nie było jednak żadnej zauważalnej różnicy w efektywności energetycznej. Okazało się wręcz, że wydatek energetyczny przy zgiętych rękach wzrastał o 11%. Powód, dlaczego zginamy ręce podczas biegania pozostaje więc ciągle nieznany.

Czytaj też: Ta niezwykła mgławica ma 100 lat świetlnych szerokości oraz wygląd mewy

Źródło: Livescience