WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Dlaczego ptaki wcześniej składają jaja?

W miarę jak zmiany klimatyczne potęgują wzrosty temperatur, zachowania lęgowe ptaków, takich jak modraszki zwyczajne, ulegają zmianie. Wiąże się to z faktem, że wiosną wieczory stają się cieplejsze.

Poprzednie badania sugerowały, że cieplejsze wiosny doprowadziły do tego, iż ptaki zaczęły rozmnażać się wcześniej. Jednak do tej pory naukowcy nie zidentyfikowali kluczowych czynników, które powodują takie zachowanie.

Wraz ze wzrostem wiosennych temperatur, pisklęta mogą lęgnąć się po okresach, kiedy gąsienice – ich główne źródło pożywienia – są łatwo dostępne. Z kolei niższe temperatury mogą działać niczym ograniczenie, które opóźnia proces budowy gniazd i składania jaj.

Poza tym badacze stwierdzili również, że modraszki zwyczajne szybciej składają jaja, jeśli brzozy wcześniej rozwiną liście. Jest to jeden z pierwszych dowodów na to, że ptaki używają drzew jako wskazówek do rozmnażania się w odpowiednim czasie. Owe ptaki mogą wykorzystywać brzozy jako sygnał, ponieważ to właśnie brzozy zazieleniają się najwcześniej.

ŹRÓDŁO: phys.org