Reklama
aplikuj.pl

Dlaczego starożytni Egipcjanie tak bardzo lubili koty?

archeologia

Starożytni Egipcjanie mumifikowali koty, a nawet stworzyli pierwszy znany cmentarz dla tych zwierząt. Produkowali również figurki czy biżuterię z podobiznami futrzaków. Ale skąd w ogóle wzięła się ta fascynacja?

Jedną z przyczyn było to, że koty mogą być lojalne i opiekuńcze, by z drugiej strony okazać się niezależnymi i zaciekłymi wojownikami. Nie bez powodu ówcześni mieszkańcy stawiali im ogromne pomniki. Np. Wielki Sfinks w Gizie, czyli mająca niemal 73 metry długości rzeźba, łączy w sobie cechy człowieka i dzikiego kota – lwa.

Czytaj też: Zaginione Złote Miasto odnalezione w Egipcie. Było ukryte przez ponad 3000 lat

Z kolei bogini Sechmet była przedstawiana jako kobieta z głową lwa. Uznawano ją za bóstwo ochronne, szczególnie w momentach przejścia, czyli o świcie czy zmierzchu. Inna bogini, Bastet, była często przedstawiana w postaci lwa bądź kota, a starożytni Egipcjanie wierzyli, że te drugie stanowią dla niej świętość.

Poza tym, koty mogły być szanowane w związku z ich zasługami. Podobnie jak w czasach współczesnych, były skuteczne w zwalczaniu zwierząt uznawanych za szkodniki, czyli np. myszy oraz węży. Nie jest jasne, kiedy udomowione koty pojawiły się w Egipcie po raz pierwszy, ale archeolodzy znaleźli ich groby pochodzące z 3800 r. p.n.e.

Starożytni Egipcjanie byli zafascynowani kotami z kilku różnych powodów

Niestety, były też mniej pozytywne aspekty tej fascynacji. Istnieją bowiem dowody sugerujące, że miliony kociąt były hodowane i zabijane wyłącznie po to, aby poddać je mumifikacji. Następnie chowano je wraz ze zmarłymi osobami. Analizy rentgenowskie pochówków pochodzących z okresu od 700 r. p.n.e. do 300 r. n.e. wykazały nawet, jakich metod użyto w celu przeprowadzenia mumifikacji.

Czytaj też: Koty zmieniają swój wygląd przez ludzi i cierpią przez to na szereg problemów

Co więcej, jedno ze zwierząt poddanych temu procesowi miało w momencie śmierci ok. 5 miesięcy, a do jego zgonu doprowadziło celowe złamanie karku. Przypuszczalnie istniała cała gałąź egipskiego przemysłu związana z hodowlą, zabijaniem i mumifikowaniem czworonogów. Dla starożytnych mieszkańców był to sposób na zapewnienie chwały swoim bóstwom.