Reklama
aplikuj.pl

Zaginione Złote Miasto odnalezione w Egipcie. Było ukryte przez ponad 3000 lat

archeologia

Archeolodzy odnaleźli tzw. zaginione Złote Miasto, które było ukryte pod starożytną stolicą Egiptu, Luksorem.

Miejsce to zostało założone przez Amenhotepa III, który panował w latach 1391-1353 p.n.e. będącego dziadkiem Tutanchamona. I choć o mieście często wspominano w różnego rodzaju dokumentach i stanowiło ono administracyjne centrum ówczesnego Egiptu, to archeolodzy nie byli w stanie odnaleźć jego pozostałości.

Czytaj też: Musk stwierdził, że kosmici wybudowali piramidy. Egipski rząd zareagował na jego wpis

Na czele zespołu badawczego, który rozpoczął swoje prace w 2020 roku, stanął Zahi Hawass. Celem poszukiwań archeologów było jednak nie samo miasto, lecz świątynia związana z grobem Tutanchamona. W czasie działań naukowcy zaczęli napotykać duże ilości cegieł, co pozwoliło im sądzić, że natrafili na coś większego.

Egipskie Złote Miasto było zaginione przez ponad 3000 lat

Wiadomo, że Złote Miasto zostało opuszczone w okolicach 1350 roku p.n.e., a stolicę Egiptu przeniesiono wtedy do Amarny, zwanej ówcześnie Achetatonem. W południowej części miasta archeolodzy natrafili na pozostałości piekarni, w której znajdowała się strefa przygotowywania i przechowywania żywności. W innym obszarze znaleźli z kolei budynki administracyjne i mieszkalne. W pozostałych znajdowały się natomiast miejsca przeznaczone do produkcji cegieł i ozdób do świątyń oraz grobowców.

Czytaj też: Starożytne mumie przeszły przez Kair. Egipskie władze zorganizowały niezwykłą paradę

Szczególnie interesującym znaleziskiem wydaje się naczynie, w którym znajdowało się około 10 kilogramów suszonego lub gotowanego mięsa. Na jego ściankach umieszczono tekst sugerujący, że pochodzi ono z 37 roku i zostało przygotowane na rzecz pewnego święta, a udział w tym procesie miały osoby zwane Kha oraz Luwy. Sugeruje to, że miasto funkcjonowało jeszcze w okresie panowania Echnatona.