Po raz pierwszy zidentyfikowana ponad sto lat temu, gwiazda zmniejsza jasność na kilka dni lub tygodni, zanim powróci do swojej poprzedniej jasności. Jednocześnie wydaje się, że KIC 8462852 powoli traci swój blask, powodując dodatkowe wątpliwości wśród naukowców. Autorzy nowych badań sugerują, że długotrwałe ściemnianie jest efektem występowania dysku zawierającego pył i resztki wyrzucone z topniejącego egzoksiężyca. Materiał ten okrąża gwiazdę, blokując jej światło, kiedy znajduje się między gwiazdą a Ziemią.
Czytaj też: W jakim wieku są gwiazdy wchodzące w skład gromady NGC 1866?
Gwiazda Tabby, znana również jako KIC 8462852 lub gwiazda Boyajiana, została nazwana na cześć astrofizyka Tabetha Boyajiana, który odkrył niezwykłe zachowanie obiektu w 2015 roku. Boyajian zauważył, że gwiazda Tabby czasami wykazuje obniżoną jasność – czasami tylko o 1 procent, a innym razem nawet o 22 procent. Rok później inny astronom odkrył, że jasność gwiazdy z czasem staje się coraz słabsza, słabnąc o 14 procent między 1890 a 1989 rokiem.
Zespół odpowiedzialny za badania sugeruje, że gwiazda Tabby „przechwyciła” egzoksiężyc z pobliskiej planety i wciągnęła go na orbitę wokół siebie, gdzie został rozdarty przez silne promieniowanie. Kawałki zewnętrznych warstw lodu, gazu i skał tworzących egzoksiężyc z czasem zaczęły krążyć wokół Tabby, blokując jej światło. Po milionach lat egoksiężyc powinien całkowicie wyparować, tak samo jak krążące fragmenty lodu.
[Źródło: phys.org; grafika: NASA]
Czytaj też: Oto najcięższa z gwiazd neutronowych