Choć o tym, czy przedmiot faktycznie znajdzie nowego właściciela przekonamy się dopiero w październiku.
Christie’s to jeden z najpopularniejszych domów aukcyjnych na świecie. Założony w 1766 roku przyczynił się do sprzedaży wielu przedmiotów należących do tak legendarnych postaci jak Leonardo da Vinci bądź Napoleon Bonaparte. Teraz na aukcji pojawi się obraz stworzony w całości przez komputerowy algorytm. Sztuczna inteligencja zaliczy więc swój artystyczny debiut w wymarzonym do tego miejscu.
Obiektem licytacji będzie portret, na którym uwieczniony został Edmond De Belamy. Istnieje też dziesięć innych obrazów, przedstawiających rodzinę pana Edmonda, który, swoją drogą, jest kompletnie fikcyjną postacią. Dzieło powstało przy użyciu tzw. GAN (Generative Adversarial Networks). Jest to rodzaj algorytmu opierającego swoje malunki na dostarczonych przez ludzi portretach stworzonych między XIV a XX wiekiem. Na podstawie ok. 15 000 próbek sztuczna inteligencja stworzyła własne prace. Co ciekawe, samo nazwisko uwiecznionej na płótnie postaci to ukłon w stronę twórcy programu. Jego nawisko – Goodfellow można z angielskiego przetłumaczyć na francuski jako „bel ami”, czyli zangielszczone Belamy.
Grupa Obvious odpowiedzialna za projekt, zamierza sprzedać pierwszy, historyczny egzemplarz za ok. 7000 do 10 000 euro. Taka kwota pozwoliłaby autorom pomysłu na realizację kolejnych przedsięwzieć. Jednym z nich miałoby być zaprogramowanie algorytmu zdolnego tworzyć nie tylko dwuwymiarowe dzieła, np. na płótnie, ale również wersje 3D.
[Źródło: engadget.com; grafika: Obvious]