WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Naukowcy potrafią zmienić grupy krwi A czy B w uniwersalnego dawcę

Na spotkaniu American Chemical Society, Steve Withers z University of British Colombia zaprezentował nowe badania sugerujące, że enzymy znajdujące się w bakteriach jelitowych mogą usuwać antygeny z dwóch najczęstszych rodzajów krwi.

Z transfuzją krwi jest taki problem, że nie każda osoba może przyjąć każdą krew. Typ A czy B może być podany transfuzji tylko temu samemu typowi, osoba posiadająca krew AB może przyjąć od każdego krew a typ 0 jest uniwersalnym dawcom. Badania naukowca skupiają się na jeszcze nie badanymi pod tym kątem bakteriami jelitowymi. Dzięki ekstrakcji cukrów z białek na ścianie jelita, zespół dowiedział się, że może dodać enzymy do krwi A- i tym samym przekształcić ją w tym 0-. Dzięki temu może ona zostać podana praktycznie każdemu.

Badania jeszcze trwają ale sam proces opracowany przez Withersa jest około 30 razy szybszy od innych metod oraz jest na tyle tani, że można próbować go wdrożyć na większą skalę. Naukowcy muszą jeszcze stwierdzić, czy nie wywołuje on jakiś niepożądanych konsekwencji aby móc przejść dalej.

Hydrożel z komórek macierzystych wspomaga regenerację starzejących się mięśni

Źródło: https://thenextweb.com/