Włoska firma WASP (World’s Advanced Saving Project) już od dłuższego czasu stara się wyróżnić na polu technologii druku trójwymiarowego. Tym razem jej przedstawiciele chwalą się projektem wykorzystującym błoto i słomę do drukowania domów. Uwagę zwraca niski koszt takiego przedsięwzięcia.
Włosi podzielili się nawet dokładnymi proporcjami, jakie są wykorzystywane do błyskawicznego budowania tanich domów. Mieszanka Gaja składa się w 40% ze słomy, w 25% z ziemi pobranej z placu budowy, w 25% z łusek ryżowych i w 10% z wapna. Uzyskany w ten sposób materiał można wykorzystać do postawienia ścian. Dach jest drewniany, podczas gdy fundamenty są wykonane z betonu wydrukowanego w 3D.
WASP zbudowała dom przy pomocy tej samej drukarki co w przypadku poprzednich projektów. Proces polegał na warstwowym wytłaczaniu mieszaniny o nazwie Gaja, aby postawić kolejne elementy. W chatce znajduje się również okno a jej wnętrze ma 20 metrów kwadratowych. Dzięki wykończeniu z drewna i gliny budynek wygląda schludnie i przyjemnie. Dodatkowo autorzy projektu zapewniają, że chatka jest dobrze izolowana, dlatego sprawdzi się zarówno w niskich jak i wysokich temperaturach.
Budowa domu trwała 10 dni, a całkowity koszt materiałów to w przeliczeniu niecałe 4000 złotych. Oczywiście taka cena nie zawiera dodatkowych elementów, które znajdziemy w większości domostw oraz kosztów pracy. Trzeba jednak przyznać, że pomysł jest bardzo ciekawy, tak samo jak efekt końcowy.
[Źródło: newatlas.com; grafika: WASP]
Czytaj też: Nowa technologia pozwoli wyśledzić osoby, które tworzą szkice do drukarek 3D