Reklama
aplikuj.pl

Chłodzona cieczą domniemana karta Radeon RX 6900 XTX na zdjęciach

Chłodzona cieczą karta Radeon RX 6900 XTX na zdjęciach, Radeon RX 6900 XTX, zdjęcia Radeon RX 6900 XTX, karta Radeon RX 6900 XTX

AMD zaskoczyło nas tym, co wyczynia z rdzeniem Navi 21 XTXH, który wedle wszystkich znaków w plotkach i przeciekach miał stać się podstawą dla kart Radeon RX 6900 XTX. Tak się jednak nie stało, o czym za chwilę, bo właśnie do sieci wpadły fotki przedstawiające ten najpewniej wariant w zestawie komputerowym.

Na sam początek warto wyjaśnić to, co już wiemy, a raczej czego domyśliliśmy się już do tej pory na temat tego wyjątkowego rdzenia AMD. Mowa o wspomnianym Navi 21 XTXH, czyli rdzeniem bliźniaczym pod kątem specyfikacji do Navi 21 XTX, ale specjalnie wyselekcjonowanym (ponoć to zaledwie 10% produkowanych Navi 21 XTX). Tę swoją wyjątkowość zawdzięcza znacząco wyższym taktowaniom GPU, ale też zrzuceniu ogranicznika na poziomie BIOSu z 3 GHz. To zresztą umożliwiło ustanowić nowy rekord w 3DMark Firestrike.

Czytaj też: Trojany bankowe odkryte w kolejnych aplikacjach na Androida

Navi 21 XTXH zaczął pojawiać się w przeciekach jeszcze przed 2021 rokiem, ale dopiero w ostatnich miesiącach na rynek zaczęły trafiać modele chłodzone cieczą z tym rdzeniem, co dodatkowo sugeruje, że pierwotnie miały to być karty Radeon RX 6900 XTX. Finalnie te rdzenie stały się opcją ultra-premium dla producentów kart niereferencyjnych, którzy tworzą najbardziej wydajne modele Radeon RX 6900 XT.

Czyżby to był ten legendarny Radeon RX 6900 XTX?

Innymi słowy, najwyraźniej AMD, zamiast ruszać z produkcją swojego Radeona RX 6900 XTX z referencyjną wersją dostępną z chłodzeniem wodnym, „oddało” go wyłącznie w ręce producentów. Ci jednak nie produkują RX 6900 XTX, a po prostu flagowe RX 6900, co znacząco odbiło się na ich cenie.

Czytaj też: Test myszki Steelseries Prime, czyli lekkiego i interesującego modelu

Teraz jednak powyższe zdjęcia (via Chiphell) poddały w wątpliwość, czy AMD, aby na pewno nie zaczęło produkować swoich kart chłodzonych cieczą (Radeon RX 6900 XT LC) i porzuciło je na pewnym stopniu. Ten zestaw oparty w całości na sprzęcie AMD (Ryzen 9 5950X) chłodzonym cieczą za sprawą AIO Deepcool Castle 240 V2 z płytą główną ROG STRIX B550-A od Asusa i 16 GB pamięci DDR4 posiada właśnie coś, co wygląda jak model prosto od AMD.

Czytaj też: Nowe obudowy Core od Thermaltake. Oto Core P6 TG i TG Snow

Kosztuje jakieś 12200 złotych (po przeliczeniu), co ewidentnie jest zasługą wysokiej ceny samej karty graficznej. Spodziewamy się jednak, że Radeon RX 6900 XT LC nie będzie dostępny na rynku do kupienia przez zwyczajnych konsumentów. Zwłaszcza że AMD nawet nie zasugerowało jeszcze istnienia tej karty.